YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İş Bankası 2015'te rekor kâr yaptı
İş Bankası 2015'te rekor kâr yaptı
02 Şubat 2016 10:32
Türkiye İş Bankası, 2015 yılını 3 milyar 83 milyon TL net karla kapattı.

Banka açıklamasına göre, kaynakların tahsisinde verimliliğe odaklanan ve sorunsuz büyümeyi ilke edinen İş Bankası'nın yüzde 2,0 seviyesinde gerçekleşen takipteki alacaklar oranı, sektör ortalamasının altında kalmaya devam etti.

Hizmet ağını genişletmeyi sürdüren banka, 2015 yılında yurt içi ve yurt dışı şube sayısını bin 377'ye yükseltti. 6 bin 582 adet Bankamatik ile Türkiye'de en geniş ATM ağına sahip olan İş Bankası, dijital bankacılık alanındaki yenilikçi uygulamalarını da sürdürdü.

İş Bankası'nın geniş hizmet ağı ile desteklenen toplam mevduat hacmi, önceki yıla göre yüzde 15 artarak 153,8 milyar TL seviyesine ulaştı. Banka, fonlama kaynaklarını çeşitlendirme ve vade yapısını uzatma politikaları çerçevesinde mevduat dışı kaynaklardan da faydalanmayı sürdürdü. Bu kapsamda 2015 yılının mayıs ve eylül aylarında imzalanan anlaşmalarla yüzde 100'ün üzerinde bir yenilenme oranı ile yaklaşık 2,5 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi temin eden İş Bankası, geçen yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen menkul kıymet ihraçları yoluyla 18 milyar TL'nin üzerinde kaynak sağladı.

Banka, yıl sonu itibarıyla 32 milyar TL seviyesine ulaşan özkaynakları ve yüzde 15,6 düzeyinde gerçekleşen sermaye yeterlilik oranı ile mali bünyesinin sağlamlığını da muhafaza etti. Geçen yıl kredilerini yüzde 14,2 artışla 177,9 milyar TL seviyesine yükselten İş Bankası'nın aktif toplamı 275,7 milyar TL düzeyine ulaştı. İş Bankası, 2015'te 3 milyar 83 milyon TL net kar elde etti.

"Ekonomiye sağladığımız toplam kaynak 229 milyar TL'ye ulaştı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, şunları kaydetti:

"Gerek yurt içinde gerek yurt dışında belirsizliklerin yoğun olarak yaşandığı ve bölgesel jeopolitik sorunların ülkemizi de olumsuz etkilediği 2015 yılında, sürdürülebilir ve sorunsuz büyüme politikamızdan ödün vermeyerek, bilançomuzun yüzde 64,5'ini oluşturan kredilerimiz vasıtasıyla ülke ekonomisine destek olmayı sürdürdük. Yıl sonu itibarıyla ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığımız toplam kaynak 229 milyar TL'ye ulaştı.

91 yıldır olduğu gibi bundan sonraki dönemde de özveri, çalışkanlık, samimiyet, paylaşım ve kaliteli hizmet gibi değerler İş Bankası'nın iş anlayışının merkezinde olacaktır."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler