YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan Türkiye'ye indirim ve tazminat
İran Petrol Bakan Yardımcısı ve Ulusal Gaz Şirketi Genel Müdürü Hamid Rıza Iraki, İran aleyhine açtığı uluslararası tahkim davasını kazanan Türkiye'ye ihraç edilen doğalgaz fiyatında yüzde 13,3 indirim yapılmasının kararlaştırıldığını belirtti.
İran'dan Türkiye'ye indirim ve tazminat
24 Ocak 2017 / 16:25 Güncelleme: 24 Ocak 2017 / 16:52

Tahkim Mahkemesi'nin kararı sonucu, İran'dan ithal edilen doğalgaz fiyatında yüzde 13,3 indirim yapılacak. Karar uyarınca İran ayrıca Türkiye'ye 1,9 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Yarı resmi İran Öğrenci Haber Ajansı'nın (İSNA) haberine göre, başkent Tahran'da basın toplantısı düzenleyen Iraki, Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin kararı sonucu, Türkiye'ye ihraç edilen doğalgaz fiyatındaki indirim ve tazminat miktarının belirlendiğini söyledi.

1,9 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT

Mahkemenin kararı gereğince, Türkiye'ye verilen doğalgaz fiyatlarına yüzde 13,3 indirim uygulanacağını aktaran Iraki, Tahran'ın Ankara'ya yaklaşık 1,9 milyar dolar da tazminat ödeyeceğini belirtti.

2012'DE DE DAVAYI KAZANMIŞTI

Türkiye, İran aleyhine doğalgaz fiyatının yüksek olduğu gerekçesiyle 2012'de açtığı uluslararası tahkim davasını kazanmıştı. Uluslararası Tahkim Mahkemesi, İran'ın Türkiye'ye ihraç ettiği gaz fiyatlarında 2011'den itibaren yüzde 10-15 indirime gitmesi ve tazminat ödemesi yönünde karar almıştı.

 

AA

 // Ömer
Vatandaşının mahremiyeti dahil her hareketinden,söyleminden haberdar olan devlet her nedense, özelleştirilen işletmelerin keyfi fiyat uygulamalarına, açılan korsan fatura tahsil şubelerine, bürokratik keyfiyet ve liyakatsiz atamalarına ... Vs kör ve sağır. Adalet ve Kalkınmada, KALKINMAYI gerçekten yapılan ihaleler,ayrıcalıklar sonrası KALKINANLARI çok iyi öğrendik. Ne hikmetse ADALET ile gün gittikçe Yabancılaşıyoruz. Duyan var mı acaba?...
24 Ocak 2017 18:17
 // Ömer/ Tahkimin Karar tarihi Manidar
Bakanın açıklamasına rağmen doğalgazda Indirim indirim oldu diyen bir Müslüman var mı? Eylül 2016 da alınan metreküp birim fiyatı ile ocak 2017 de fiyat ve metreküp farkı nedir? Dünyanın hangi ülkesinde tüketilen 40 tl lik su 78 tl olarak Faturalandırılıyor? Birileri ,özellikle ekmeğin fiyatından bile habersiz, etrafını haramilerle kuşatılmış sadece nutuk atan bakan ve bürokratlar... Galiba hukuk çerçevesinde seçimde; Sizi daha da çok seveceğiz.”...
24 Ocak 2017 17:06
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler