YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'a ihracat yüzde 30 düştü
İran'a ihracat yüzde 30 düştü
06 Ocak 2014 11:29
İstanbul merkezli operasyon İran'la olan ticarete de darbe vurdu.

Güneydoğu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ihracatta 17 Aralık tarihinden bu yana yüzde 30'luk düşüş olduğunu söyledi. Çıkmaz, 'İran Amerika ve AB'ye yaklaşıyor. Sıkıntılarımız olacak gibi görünüyor' dedi.

Güneydoğu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, 17 Aralık İstanbul merkezli operasyonun ardından İran'a yapılan ihracatta yüzde 30'luk düşüş olduğunu söyledi.

Çıkmaz, '17 Aralık olaylarından sonra İran'a olan ticarette belirli bir düşme gözüküyor' şeklinde konuştu. GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri ekiplerince düzenlenen operasyonunun İran'a yapılan ihracatta gözle görünür bir düşüşe neden olduğunu açıkladı.

Yüzde 30'luk düşüş

Çıkmaz, İran'a yapılan ihracatta Türkiye geneli yüzde 30'luk düşüş kaydedildiğini belirterek, bunun geçici süreliğine olacağını tahmin ettiğini söyledi. Çıkmaz ayrıca, 2014'ün ilk 4 ayında İran'a yapılan ihracat rakamlarının eski seviyelere geleceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Batı'ya yaklaşıyor

Çıkmaz konu hakkında şöyle konuştu: '17 Aralık operasyonundan sonra İran'a olan ticarette belirli bir düşme gözüküyor. İran, Avrupa Birliği ve Amerika'ya yaklaşıyor. Anlaşmaları yaptı. Bizim sıkıntımız olacak gibi gözüküyor.

Ama yine de lojistik, komşuluk bakımdan hem de daha yakın mesafe nedeniyle nakliyattan dolayı belirli bir avantajımız olacak. Son zamanlarda İran'la sıkıntılar görülse bile uzun dönemde artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bu bence geçici.' Uzmanlar ise hükümete yönelik operasyonun muhtemel etkilerinin farklı alanlarda görülebileceğini söyledi. Son yıllarda yükseliş trendini sürdüren Türk dış ticaretine olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Güneydoğu ihracat rekoru kırdı

Abdülkadir Çıkmaz geçtiğimiz haftaki açıklamasında, ihracat kayıt işlem hacminin yüzde 11,8 artışla 10 milyar 32 milyon 736 bin dolara yükseldiğini bildirdi. Çıkmaz, 10 milyar dolar sınırını aşarak birlik tarihinin en yüksek değerine ulaştıklarını belirtti.

Çıkmaz, 'GAİB'in ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 11,8'lik artışla 10 milyar 32 milyon 736 bin dolara yükseldi. Birliklerimizce 2013 yılında önceki yıla oranla yüzde 14,2'lik artışla toplam 9 milyar 364 milyon 853 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Diğer ihracatçı birlikleri adına 667 milyon 883 bin dolarlık ihracat kayda alındı' dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler