YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran sınırındaki tır kuyruğunda bekleyiş devam ediyor
İran sınırındaki tır kuyruğunda bekleyiş devam ediyor
06 Aralık 2014 01:40
Türkiye ile İran'ı birbirine bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı'nda, İran'ın Türk tırlarına motorin satmaması ve geçişlerde yakıt depolarını mühürlemesi nedeniyle oluşan tır kuyruğunda bekleyiş sürüyor.

İran'ın 1 Aralık'tan itibaren topraklarına girecek Türk tırlarına yönelik başlattığı uygulamalar nedeniyle Gürbulak Sınır Kapısı'nda oluşan tır kuyruğunda bekleyiş sürüyor.

Araçlarının mazotu, içecek suları ve erzak dolaplarındaki yiyecekleri tükenen ve sıfırın altında 10 dereceye kadar düşen hava şartlarında bekleyişlerini sürdüren yüzlerce tırc sürücüsünün gözü yarın yapılacak toplantıda. Tır sürücülerinden İbrahim Bereket, yaptığı açıklamada, 4-5 gündür burada "rezil" olduklarını, yarınki toplantıyı beklediklerini belirterek, "Türkiye'den bir heyet yarın İran'a gidecek ve yapılacak toplantıdan sonra ne olacağımız, akıbetimiz belli olacak" dedi. Haksız rekabet olduğunu kaydeden Bereket, şunları söyledi: "Yok mühür istediler, yok siz mazotunuzu Türkiye'den doldurun gelin biz mazot vermeyiz dediler, Türkiye de dedi ki 'tamam sen mazot verme biz mazot alıp gelelim.' Mazotlu gittiğimiz halde bizden haksız olarak ayakbastı parası istediler.

Yani daha önce verdiğimiz karayolu parasının iki katını istediler. Dolayısıyla Türkiye kapıyı kapattı şu an. İşte yarınki toplantıyı bekliyoruz." Ayrıca, dün İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Ahmed Nurani'nin, İran'ın mühür uygulamasını bir hafta süreyle askıya aldığını söylemesi üzerine, yüzlerce tırın Gürbulak Sınır Kapısı'na akın etmesiyle tır kuyruğundaki yoğunluk daha da arttı.
 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler