YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta yolsuzlukların önüne geçilemiyor
Irak'ta yolsuzlukların önüne geçilemiyor
Irak'ta yolsuzlukların önüne geçilemiyor
12 Haziran 2008 / 08:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

BBC'nin araştırması, Irak'ta 23 milyar doların ortadan kaybolduğunu gözler önüne serdi


BBC'de yayınlanan Panorama programının araştırmasına göre, güvenlik ve imar faaliyetlerine ayrılan bu paranın bir kısmı kayboldu, bir kısmı çalındı, bir kısmıysa kayda geçirilmedi.


Amerikan ve Iraklı kaynaklara dayandırılan haberde, Irak'ta iş yapan ve çoğu Amerikalı olan şirketlerin, elde ettiği karın boyutları ilk kez gözler önüne serildi.


Amerikan mahkemelerinin aldığı gizlilik kararı nedeniyle, söz konusu iddialar kamuoyunda tartışılamıyor. Zira iddiaların hedefindeki Amerikan şirketlerine 70 ayrı dava açılmış durumda.


Başkan George Bush Beyaz Saray'da olduğu sürece de gizlilik kararlarının kaldırılması beklenmiyor.


Ancak Demokratlar, Irak Savaşı'ndan elde edilen karlar konusunda yönetim üzerindeki baskıyı artırıyor.


Amerikan Temsilciler Meclisi üyesi Henry Waxman, Irak'ın savaştan kar etme konusunda tarihe geçecek bir örnek olduğunu söyledi.


Panorama'nın araştırmasına göre, işgalin öncesinde Pentagon'un ihalelerden sorumlu en üst düzey yetkilisi, Halliburton şirketinin 7 milyar dolarlık bir ihaleye katılmasına karşı çıktı. Ancak sonuç değişmedi ve Halliburton ihaleyi aldı.


ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney bu göreve gelmeden önce Halliburton'ın patronluğunu yürütüyordu.


Programda ayrıca, 2004'te Irak hükümetinde Savunma Bakanlığı'na atanan Hazim Şalaan hakkındaki iddialara da yer verildi.


Buna göre Şalaan ve yardımcıları, gelişmiş silahlar adı altında Polonya'dan bazı eski askeri malzemeler satın aldı. Aradaki fark da kendi banka hesaplarına yönlendirildi.


Bu yolla bakanlığın kasasından 1,2 milyar dolar çalındığı ifade ediliyor.


BBC

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler