YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak Başbakanı İbadi, İran'da
Irak Başbakanı İbadi, İran'da
22 Ekim 2014 00:49
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Irak'ın güvenliğinin, İran'ın güvenliği" olduğunu dile getirdi ve bir önceki Irak hükümetinin başbakanı Nuri el-Maliki'den övgüyle söz etti.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre; Tahran'da resmi temaslarda bulunan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi kabulünde konuşan Hamaney, "İran İslam Cumhuriyeti, kardeş ve komşu ülke Irak'ın güvenliğini, iki ülke arasındaki geniş bağlantılar nedeniyle kendi güvenliği olarak kabul etmektedir" dedi.

El-İbadi hükümetinin kurulması aşamasında Irak devletinin iyi bir imtihan verdiğini, bu sebeple Irak halkını tebrik ettiğini dile getiren Hamaney, bir önceki el-Maliki hükümetinden de övgüyle söz etti. Hamaney, "Nuri el-Maliki'nin Irak ve bölge için verdiği hizmetleri unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Hamaney, El-İbadi'ye hitaben, "Biz sizin yanınızdayız. Önceki hükümette olduğu gibi, sizin hükümetinizi de ciddiyetle savunacağız" dedi.

Hükümetini kurmasının ardından ilk resmi ziyaretini İran'a gerçekleştiren El-İbadi, "Biz de, İran İslam Cumhuriyeti'nin IŞİD konusundaki tutumu ve teröristlere karşı bize yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.

Teröristler ve IŞİD'in bütün bölge için tehlike arzettiğini belirten el-İbadi, "Malesef bazı ülkeler bu tehlikenin boyutlarının farkında değil. Biz, İran ve Irak milletlerinin basireti, alimlerin himayeti ve sizin yol göstericiliğinizle şuanki merhaleyi geçerek teröristlere geri adım attıracağız" dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler