YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternetten alışverişte dikkat!
İnternetten alışverişte dikkat!
05 Kasım 2011 07:37
Eğer son dönemlerde sanal alemden alışverişlerinizi sıklaştırdıysanız buna çok dikkat edin!

Türkiye’de her 5 kişiden biri internetten alışveriş yapıyor. Ancak sanal dünyada dolandırılmamak
için dikkatli olmak gerek. Türkiye’de e-ticaret rekor kırdı. Yılın ilk 9 ayında internet üzerinden yapılan alışveriş yüzde 52 artarak 16 milyar 971milyon 250 bin liraya ulaştı. Bu verilere göre Türkiye’de her 5 kişiden biri internetten alışveriş yapıyor. Sayı artarken tüketicilerden de şikayetler yağıyor. Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’ne ilk 9 ayda, telefon, mail vemektup üzerinden 9 binin üzerinde şikayet geldi.

BİLGİLERİ SATIYORLAR

Her 10 şikayetten 6’sının da online alışveriş kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Tüketicinin iyi niyet ve güven duygusunun suistimal eden bazı kişi veya kuruluşlar vatandaşı adeta soyuyor. Hatta kişisel ve kredi kartı bilgileri alınarak haksız ve hukuksuz kazanç sağlayan bu kişiler elde edilen bilgileri para karşılığı başka firmalara pazarlıyor. Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER) Başkanı SerhatÖzeren, “Alışverişlerin yüzde 100’ü kredi kartıyla yapıldığı için kayıt altına alınıyor. Bu bakımdan ekonomiye ciddi bir katkı sağlanıyor” dedi.

GÜVENLİK TEDBİRİ ŞART

Özeren sözlerine şöyle devametti: “Söz konusu sitelerde ağırlıklı olarak kredi kartıyla alışveriş yapılıyor. Bu nedenle tek seferli limit oluşturulan sanal kredi kartı kullanılmalı. Kredi kartı bilgilerinin başkaları tarafından paylaşılamaması için de vatandaşlar bazı tedbirler almalı. Bunların en başında ADSL modemlerini şifrelemeleri geliyor. Ayrıca kullanılan bilgisayarda orijinal yazılımlar tercih edilmeli ve bu yazılımlar sürekli güncellenmeli. Casus yazılımlara karşı da anticasus yazılımları kullanmalı. Bu tedbirler alındığı takdirde güvenlik yüzde 99 oranında sağlanmış olur.”

İŞTE AKLA ZİYAN ŞİKAYETLER

BAŞKA ÜRÜN GÖNDERİLDİ

N.D. İstanbul: Bir internet sitesinden parfüm sipariş ettim. Kredi kartımdan parfümün ücreti olarak 139 TL alınacağı bilgisi verildi. Adresime gönderilen kargoyu teslim aldığımda, sitede reklamı yapılan ve siparişini verip ödemesini yaptığım ürün yerine başka bir ürün gönderildi. Ayrıca ürün bedeli iki kere alınmış.

60 LİRAYI 600 OLARAK ÇEKTİLER

K.A. İstanbul: Sevgiler Günü’nde bayan arkadaşıma gönderilmesi için çiçek siparişi verdim. Siparişini verdiğim çiçeğin internet üzerindeki fiyatı 60 liraydı. Ancak kartımdan 600 lira çekilmiş. Üstelik çiçek de yerine ulaştırılmamış.

500 YERİNE 1000 LİRA

A.N.Malatya: İnternetten mutfak robotu sipariş ettim. Ürünün fiyatı 318 TL’ydi. Robot 10 gün sonra teslim edildi. Ancak hesap ekstresinde ne göreyim? Kredi kartı hesabımdan iki kere aynı gün içinde 500’er TL para alınmış. Kimse de telefonlarıma çıkmıyor. Dolandırıldım.

SİPARİŞİM TESLİM EDİLMEDİ

M.S. İstanbul: Öpon adında bir kupon satılıyor. Alışverişlerde indirim sağlıyormuş. Ben de buna inanarak kredi kartımdan çekilmek üzere bir adet kupon satın aldım. Kuponla aldığım ürün teslim bile edilmedi. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler