YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternet kullanıcılarına büyük müjde
İnternet kullanıcılarına büyük müjde
14 Nisan 2014 07:16
Büyük müjde! İnternet yarı yarıya ucuzlayacak. Türkiye uzay ve uydu alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Türksat 4A uydusu geçtiğimiz günlerde uzaya en kısa nokta olan Baykonur'dan gönderilmişti. Stargazete'de yer alan habere göre Türksat, yeni uyduyu göndermek için test aşaması devam eden 4B'nin yıl sonuna kadar fırlatmayı planlıyor. Üretim ve testleri MELCO ve JAXA tesislerinde yapılan 4B uydusunun da Baykonur'dan Japon Mitsubishi Electric firmasının geliştirdiği DS2000 platformundan, Proton taşıyıcı roketiyle fırlatılması bekleniyor.

Geniş alanı kapsayacak

Halen Türksat 3A uydusu üzerinden sağlanan internet hizmetinin, Türksat 4B uydusu ile yarı yarıya ucuzlaması bekleniyor. 43 kanala ev sahipliği yapacak olan Türksat-4B, internet götürülemeyen bölgelerin yanı sıra komşu ülkelere de ucuz genişbant internet servisi sağlayacak.

2019'da uydu filomuz olacak

Üretiminin yüzde 70'i Japonya'da gerçekleştirilen 4B'den sonraki süreçte, yerli uydular yapılacak. Yüksek yerli katkıyla üretilmesi ve 2018'de fırlatılması planlanan Türksat 6A uydusunun TAI'de imal edilmesi planlanıyor. 2019'da 7 uydudan oluşan bir filoya sahip olacak olan Türkiye, bu filoların en az 3 tanesinin yerli üretim olmasını planlıyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler