YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İndirimler bazen yavaş, bazen ise hiç yansıtmamak
"İndirimler bazen yavaş, bazen ise hiç yansıtmamak
"İndirimler bazen yavaş, bazen ise hiç yansıtmamak
15 Kasım 2008 / 08:23 Güncelleme: 15 Kasım 2008 / 00:00


Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı bir süre yüksek seyrettikten sonra 55 dolar seviyesine kadar geriledi.


Düşüşe paralel olarak Amerika'da benzinin fiyatı son üç ayda yüzde 53 oranında indirildi. Ancak Türkiye'de ise pompadaki indirim yüzde 18 oranında kaldı.


Amerikan Enerji Bakanlığı Enerji Enformasyon Dairesi verilerine göre, ham petrolün 147 dolarla zirve yaptığı temmuz ortalarında ABD'de 1 galon (3,8 litre) benzin 4,05 dolara satılarak tarihî rekor kırdı. Ancak uluslararası piyasalarda petrol fiyatları 60 doların altına inmesiyle akaryakıt ürün fiyatları da hızla düşüse geçti. 10 Kasım itibarıyla Amerika'da 1 galon benzinin fiyatı 2,17 dolara geriledi. Bir diğer ifadeyle benzinin litresi 3 aylık dönemde 1,07 dolardan 0,57 dolara indi. Türkiye'de ise aynı dönemde benzin litre fiyatı 3,61 yeni liradan dün itibarıyla 2,97 yeni liraya düştü.


Araç sahipleri, benzinin ucuzlamamasına tepki gösterirken, rafineri ve ana dağıtım şirketleri, fiyatların düşmemesini Maliye'nin aldığı yüksek vergilere bağlıyor. Ortaya atılan bir diğer iddia ise rafineri ve dağıtım şirketlerinin kârlarını artırmak için benzinde indirim yapmak istememesi. Rekabet Kurulu, hazırladığı Petrol Raporu'nda rafineri ve dağıtım şirketlerini, "indirimleri bazen yavaş, bazen ise hiç yansıtmamakla" suçlamıştı. Akaryakıt sektörünün önde gelen kuruluşlarından Akpet Akaryakıt Dağıtım Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz, dağıtım şirketlerinin rafinerinin yaptığı indirimleri aynen pompaya yansıttığı görüşünde. Son günlerde şirketlerin bayilerin indirimleri yansıtıp yansıtmadığını kontrol için denetim yaptığını ifade eden Aytemiz'e göre şirketler, ham petroldeki indirimleri pompa fiyatlarına yansıtmaya başladı. Petroldeki düşüşün sürmesi halinde, benzin fiyatlarında indirim devam edecek. Aytemiz, Amerika'daki fiyatların özel bir durum olduğunu savunarak, "Evet ABD'de benzin ucuz, fiyatlar da düştü. Ama orada devlet politikası var, sanayiyi güçlü tutmak için petrol-enerji fiyatları sübvanse ediliyor, destekleniyor. Bizde böyle bir durum yok." diyor.


EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler