YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IMF'ten Türkiye açıklaması
IMF Başkanı Christine Lagarde, ''Türkiye'nin BRIC ülkeleri arasında olmamasına rağmen son derece iyi bir ekonomik performans sergilediğini düşünüyoruz." yorumunda bulundu...
IMF'ten Türkiye açıklaması
11 Mayıs 2012 / 17:04 Güncelleme: 11 Mayıs 2012 / 18:23

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ''Fon'un Türkiye ile olan başarılı ve yapıcı ilişkisinin IMF için çok değerli olduğunu vurgulamak isterim ve Türkiye'nin gerek IMF gerekse  G-20 içerisinde oynadığı önemli rolü takdirle karşılamaktayız'' dedi.

Lagarde, Türkiye ziyaretinin tamamlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, IMF'nin Başkanı olarak gerçekleştirdiği ilk ziyareti vesilesiyle Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile de görüşme imkanı bulduğu için memnun olduğunu belirten Lagarde, açıklamasında şunları kaydetti:

''Sayın Başbakanı ve çalışma arkadaşlarını son on yılda gerçekleştirdikleri makroekonomik istikrarı sağlayan ve Türk ekonomisinin büyük dönüşümüne imkan veren reformlar ve başarılarından dolayı tebrik ettim. Ekonomi şimdi kritik bir dönemeçtedir. Ekonomik büyümenin bu yıl yavaşlaması öngörülmektedir. Büyümedeki yavaşlamanın, özel itina gerektiren iki alan olan cari işlemler açığında ve enflasyonda düşüşe imkan vermesi sebebiyle, faydaları bulunmaktadır. IMF, kısa vadeli sermaye akımlarından kaynaklanabilecek kırılganlıkları azaltmak için yurt içi tasarruflara artık daha da fazla odaklanmanın önemli olduğu konusunda yetkililerle aynı görüştedir. Bu bağlamda hükümetin, aralarında bireysel emeklilik reformunun da bulunduğu özel tasarrufları artırmaya yönelik son girişimlerini memnuniyetle karşılıyorum. Yatırım Danışma Konseyi toplantılarında, Türkiye'nin büyük bir yatırım merkezi olarak çekiciliğinin daha da artırılması ile ilgili görüşmelere katıldım. IMF bu alanda katkılarını yetkililerle süregelen politika diyaloğumuz vasıtasıyla iletmektedir.''

Yatırımcılar ve hükümet yetkilileri ile görüşmelerine ilaveten iş dünyasından ve akademik çevreden bir grup seçkin kadın temsilci ile de görüşmelerde bulunduğunu belirten Lagarde, kadınları işgücü piyasasına katılımdan alıkoyan konuları ve kullanılmayan bu emek kaynağını artırmaya yardımcı olabilecek politikaları ele aldıklarını bildirdi.

Kocaeli Bölgesinde yerel idare ve sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılarak, birçoğu genç ve bazıları yaşanan deprem felaketi neticesinde sakat kalmış bölge insanlarını ziyaret etme ayrıcalığına da sahip olduğunu ifade eden Lagarde, ''Cesaretlerine ve azimlerine şahit olmak gerçekten etkileyiciydi'' ifadesini kullandı.

Son olarak, Fon'un Türkiye ile olan başarılı ve yapıcı ilişkisinin IMF için çok değerli olduğunu vurgulayan Lagarde, ''Türkiye'nin gerek IMF gerekse G-20 içerisinde oynadığı önemli rolü takdirle karşılamaktayız. Birçok alanda işbirliği yapıyoruz ve süregelen diyaloğumuzun devamını beklemekteyiz. Yetkililere ve Türk insanına nazik ev sahipliklerinden ötürü minnettarlığımı sunmak isterim'' dedi.

(AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler