18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul22 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"IMF'siz de oluyormuş"
Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Yapı Kredi’deki İtalyan ortakları Unicredit açısından Türkiye’den daha iyi pazar olmadığını belirterek, “Hisselerini satmak isterlerse, çok ciddi anlamda düşünürüz” dedi..
"IMF'siz de oluyormuş"
25 Kasım 2010 / 07:43 Güncelleme: 25 Kasım 2010 / 08:47

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “ayağımıza pranga oldular” dediği Yapı Kredi Bankası’ndaki (YKB) ortağı İtalyan Unicredit’le ilgili sözlerine açıklık getirdi: “Onlar için Türkiye’den daha iyi bir yer yok. Satmak isterlerse hisseleri almayı çok ciddi anlamda düşünürüz.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, gazetelerin ekonomi müdürleriyle Bursa’daki ikinci Osmangazi Koçtaş şubesinin açılışı sonrası özel bir sohbet toplantısında bir araya geldi. Mustafa Koç, Koç Holding, ülke ekonomisi ve TÜSİAD ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

FAZLA ALTERNATİFLERİ YOK

İlk olarak Yapı Kredi Bankası’nın genel kurulunda İtalyan ortak Unicredit’le ilgili “ayağımızdaki pranga oldular” sözlerine açıklık getiren Koç “Avrupa’daki mali endişeler ortada. Risk almak istemiyorlar. Çok daha fazla büyüyecekken ortağımızın endişeleri nedeniyle temkinli adımlar atmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Unicredit’in “Unicredit olarak bazı yerlerden çıkabiliriz” açıklamasını hatırlattığımız Koç “Türkiye’den mi çıkacaklar? Onlar için Türkiye’den daha iyi bir pazar yok. Büyüme bakımından gidip kâr edebilecekleri fazla bir alternatif sözkonusu değil. Yapı Kredi’de hisse satışı gibi bir düşünceleri yok. Bizim açımızdan da yüzde 50-yüzde 50’lik yapıyla ortaklık çok zor. İtalyan ortağımız ellerindeki hisseyi satmak isterse, biz de Koç Grubu olarak bunu çok  ciddi düşünürüz. Ama öyle bir niyetlerinin  olmadığını biliyorum.  Şu anda en iyi performans aldıkları yer Türkiye”   diye konuştu.

YABANCILAR TÜRKİYE’Yİ BÜYÜK GIPTAYLA İZLİYOR

Türkiye’deki ekonomik performansın dünyaya parmak ısırttığını anlatan Mustafa Koç, yine de temkinli olmak gerektiğini söyledi. Avrupa’nın çok zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Koç sözlerini şöyle sürdürdü; “Hakikaten Avrupa’ya baktığımızda Türkiye çok avantajlı. İki hafta önce JP Morgan’ın bir toplantısına katılmak için Sao Paolo’daydım. Tüm yabancılar Türkiye’de olan biteni büyük gıptayla izliyor. Bunu çok ciddi şekilde gözlemledik.” Koç’a göre bu konuyla ilgili daha çok yabancı sermayenin yatırımının ülkeye çekilmesi için adımlar atılması gerekiyor. İlk olarak yatırım ortamının iyileştirilmesi şart. Ülkeye gelen yabancı sermayenin çoğunlukla sıcak para olduğuna dikkat çeken Mustafa V. Koç “Sıcak ya da soğuk. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın da yuvarlak masa toplantısında söylediği gibi; siyasi istikrar olduğu müddetçe bu para bir yere gidecek. Bugün de dünyada en cazip yerlerden biri Türkiye. Ekonomi kurmayları, Bakan Babacan’ın liderliğinde bu süreci çok iyi idare etti” ifadesini kullandı.

IMF’siz de oluyormuş

Türkiye’nin yakaladığı ivmenin genel seçim nedeniyle bozulup bozulamayacağı yönündeki soruya da Koç, şu yanıtı verdi: “Biz IMF olsun diye bastırdık ama anladığım kadarıyla gerçekten IMF’siz de çok iyi yönettiler. Ben artık sanmıyorum ki ciddi şekilde harcamalar musluklar açılacak, seçim  ekonomisi uygulanacak. Seçim ekonomisi yapılsa bile eskisi gibi olmayacak bence.”

Tofaş’ta yeni model için ortağımızı ikna etmeye çalışıyoruz

Geçtiğimiz aylarda Koç Grubu şirketlerinden Ford Otosan, yeni Transit modeli için 630 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Tofaş’ta da tamamlanan Doblo yatırımından sonra büyük çaplı bir yatırım olup olmayacağı konusunda da bilgi veren Mustafa Koç “Tofaş’ta şu andaki ihtiyaç B veya C segmentinde bir araç. Bununla ilgili ortaklarımızı iknaya çalışıyoruz. Türkiye’de üretilecek araç yepyeni bir model ama daha düğmeye basmadık. Hali hazırda birşey yok” dedi.

Koç Holding CEO’su Turgay Durak ise yeni Doblo modeline dikkat çekerek “Bursa fabrikamızda üretilen yeni Doblo çok başarılı oldu. Doblo ile ilgili de ABD’ye ihracat planımız var. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Biliyorsunuz, otomotivde arabaların ömrü 6 yıla kadar düştü. Eskiden 10 yıldı. Bu yılın başında yeni Doblo’yu çıkardık. Bunlar hafif araç sınıfında 7-8 yıllık bir ömürleri var. O süre içinde yıllık en az 50-70 milyon dolar arasında teknik geliştirmeler gerekiyor. Bir de modeli canlı tutmak için ilaveler, şekil değişiklikleri yapılıyor. Şu an da araba için ek yapıyoruz.

Koç ekonomisi 400 bin kişiyi etkiliyor

Mustafa Koç, grup şirketlerinde 72 bin 117 bordrolu çalışan olduğunu belirterek “Koç ekonomisi, yan sanayi ve ailelerle birlikte 400 bine yakın kişiyi etkiliyor” dedi. 2011’de sıfırdan yeni bir yatırım planı olup olmadığı sorusuna da cevap veren  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç “Bu ortamda yatırım kararlarını şirket şirket ele almak lazım. Ama biz toplamda grup olarak ortalama her yıl 1 milyar dolarlık yatırım yapıyoruz. Bugün Tüpraş’ta 2 milyar dolarlık yenileme yatırımı yaptık. Çok büyük bir  rakam” diye konuştu.

TÜSİAD YİK Başkanlığı için kararımı aralıkta vereceğim

Mustafa Koç, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanlığı’nı bırakacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak “İnanın YİK Başkanlığı’nı bırakacağımı gazetelerden okudum” dedi. Koç, “Nereden çıkarıyorsunuz bunları. Daha Ümit Hanım’la bile görüşmedim. Oturup değerlendirmemiz gerekiyor. YİK Başkanlığı için adları geçen isimlerin hepsi spekülasyon. Onlarla görüştükten sonra en geç bu yıl sonunda kararımı vereceğim” diye konuştu. TÜSİAD YİK Bakanlığı’nın bu kadar kritik dönemde Ankara’ya karşı büyük mesuliyet olduğunun altını çizen Mustafa Koç, verilen mesajların çoğu zaman farklı algılandığına dikkat çekti.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ YOK

Koç, TÜSİAD’ın ismi ve logosuyla ilgili de şunları söyledi: “İsminin değişeceğini haberlerinin aslı yok. Fakat logo konusunda birşeyler yapılması gerekiyor. Amblem çok eskidi. Baktığınızda soğuk savaş döremini andırıyor. Önümüzdeki günlerde bir öneri getireceğim inşallah. Çağdaş bir şey olacak.”

Enerjide Teksaslı ortak alıyor

Tüpraş, Aygaz, Opet gibi Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerini bünyesinde bulunduran Koç Holding’in enerjiye çok önem verdiğini belirten Mustafa Koç, Amerikalı bir şirketle ortaklık planladığını açıkladı. Koç Grubu’nun ortaklık planladığı şirket ise Teksaslı enerji devi AES. Mustafa Koç da “Ocakta Amerikalılar’la büyük bir ortaklık planlanıyor. Enerji çok önemli bir alan. Gerekli yatırımları yapacağız” dedi.

Yaptığımız en doğru iş Migros’u satmaktı

Migros satışının ardından yeniden perakende gıda işine girip girmeyeceğini sorduğumuz Koç, bu soruya esprili şekilde şu yanıtı verdi; “O zaman adama sorarlar neden Migros’u sattın diye... Gerçekten yaptığımız en doğru iş Migros’u satmaktı. Baktığınız zaman getiri olarak gerçekten çok küçük marjlarla çalıştığımız bir işti. Temettü dağıtmıyor. Üzerine bir de Tüpraş’ı alınca döviz açık pozisyonunun yaratacağı risk ciddi bir boyuta gelmişti.  O arada Migros’u isteyen de çoktu.” (Star)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler