YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IMF’nin başekonomisti Olivier Blanchard da Koç ile aynı fikirde
IMF’nin başekonomisti Olivier Blanchard da Koç ile aynı fikirde
IMF’nin başekonomisti Olivier Blanchard da Koç ile aynı fikirde
24 Kasım 2008 / 13:59 Güncelleme: 24 Kasım 2008 / 00:00

Türkiye’nin krizden fazla etkilenmeyeceğini söyleyen Rahmi Koç, krizden çıkış için 2010 yılını gösterdi. Koç ‘2009 ise zor bir yıl olacak’ diye konuştu.

KOÇ Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, küresel mali krizin Türkiye’yi fazla etkilemeyeceğini söyledi. İşadamı Koç, Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesinin pazar eki K’daki demecinde, küresel mali kriz ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret konularına değindi. Küresel mali krizin, Amerikan bankalarının uyguladığı riskli kredi politikalarından kaynaklandığını belirten Koç ‘Türkiye’de, güçsüz bankalar yıllar önce kapandı. Bugün bütün bankalar, küçük çapta kredi verme kurallarına uyarak, yüksek riskli ekonomik işlemlerden kaçınmaktadırlar. Bu yüzden kriz Türkiye’yi fazla etkilemeyecektir. Kriz Türkiye’ye varıncaya kadar ABD ve diğer ülkelerin yeniden ayağa kalkacaklarına inanıyorum’dedi. Türkiye’nin küresel mali krizden daha çok ticaret konusunda etkilenme olasılığı bulunduğunu belirten Koç, bunun nedeninin de, Türkiye’nin 120 milyar dolara varan ihracatının yüzde 55’inin krizden etkilenen Avrupa ülkelerine olması olduğunu söyledi.

ZAMAN LAZIM

Koç, krizin aşılmasında zamana ihtiyaç olduğunu belirterek ‘2009 yılı daha zor bir yıl olacak. Ancak 2010 yılından itibaren kriz aşamalı olarak gerilemeye başlayacak’ dedi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret konusuna dadeğinen Rahmi Koç, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin arzu edilen düzeye gelmesi için, daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini’ söyledi. 


POLİTİKACILAR ARAMIZI BOZAMAZLAR

Rahmi Koç, kendisinin Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı olduğu dönemde, Yunanlı işadamlarının Türkiye gelmeleri konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Önceki yıllarda Yunan hükümetlerinin itirazları nedeniyle Yunanlı işadamlarının Türkiye ile iş yapmak istemediklerini ancak, Türk işadamlarının çabalarıyla bu durumun belirli bir oranda aşıldığını belirten Koç ‘Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmi 2.5 milyar dolara ulaştığında, politikacılar bu işbirliğimizi artık bozamayacaklar’ dedi.

BAŞEKONOMİST DE ‘KURTULUŞ YILI 2010’ DEDİ


Uluslararası Para Fonu IMF’nin başekonomisti Olivier Blanchard, küresel mali krizin daha da kötüleşeceğini söyledi. Olivier Blanchard, bir İsviçre gazetesine yaptığı açıklamada, geleceğe yönelik karamsar bir tablo çizdi ve durumun ancak 2010’dan itibaren düzelebileceğini vurguladı. Olivier Blanchard, IMF’nin son iki haftada elindeki 250 milyar doların beşte birini harcadığını söyledi. Blanchard, likidite sorununun, IMF’nin tek başına altında kalkamayacağı kadar önemli bir problem olabileceğine işaret etti. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler