YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"IMF, yatırımlarımızı tamamen engellemeye kalkarsa
"IMF, yatırımlarımızı tamamen engellemeye kalkarsa
"IMF, yatırımlarımızı tamamen engellemeye kalkarsa
28 Ekim 2008 / 17:03 Güncelleme: 28 Ekim 2008 / 00:00

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Konutu'nda ağırladığı Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani ile görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Toplantıda IMF ile anlaşma konusuna değinen Erdoğan, ''(IMF için) Geçenlerde de dedim, yani bizim öyle bir tabirimiz var, ümüğümüzü sıkmaya kalkmasınlar.'' şeklinde konuştu. IMF ile karşılıklı oturup konuşabileceklerini, ancak sonuçta Türkiye'nin menfaatlerinin esas olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Biz IMF düşmanı bir iktidar değiliz ama onlar da bize bu noktada anlayışla yaklaşmazsa o zaman biz yolumuza (onlarsız) devam etmek durumunda kalırız." diye konuştu.


Krize karşı Türkiye'nin tedbirlerini aldığını söyleyen Erdoğan, ''Şu anda bazı tedbirler almanın çalışmasını yapıyoruz. Bazı yasal düzenlemeleri yapıyoruz.'' dedi.


''Çok az bir zayiatla bu süreci atlatacağız'' diyerek iyimserliğini ortaya koyan Erdoğan, yaşanabilecek olumsuzluklara da fırsat vermeyeceklerinin altını çizdi. Erdoğan konuşmasında IMF yöneticilerine şöyle seslendi: ''IMF bizi bütçede aşırı bir baskı altına almaya kalkarsa, yatırımlarımızı tamamen engellemeye çalışırsa, büyüme oranımıza etki ederse, vergi artırın derse buna benzer şeylerdeki baskıları ki bunlar hep klasik metotlardır, bunlara biz sıcak bakmıyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Bu dönemde yatırımların çok önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, asıl bu dönemde yapılacak yatırımların ülkeyi ayakta tutacağını söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler