YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IMF, Mısır'ı yakından izliyor
IMF, Mısır'ı yakından izliyor
06 Temmuz 2013 11:17
Uluslararası Para Fonu (IMF) İletişim Birimi Yetkilisi Alistair Thomson, "Mısır'daki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz" dedi.

IMF'nin Arap Baharı sonrasında Mısır'la yaptığı 4,8 milyar dolarlık standby anlaşmasına ilişkin soruları yanıtlayan Thomson, "(Gelişmelerin) Mısır'ın çok ciddi ekonomik zorluklarına çözüm bulunması için IMF'nin (süregelen) çalışmalarına dair olası sonuçlarını değerlendiriyoruz. Gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Bu yıl Mart ayında Mısır'a ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır ekonomisini ayağa kaldırmak için 450 milyon dolar yardım sözü vermiş ama toplam 4,8 milyar dolarlık yardım için Mısır yönetimini IMF ile anlaşmaya çağırısında bulunmuştu.

Mursi'nin Siyasi Danışmanı Bessam ez-Zerka da AA muhabirine yaptığı bir açıklamada IMF'den alınacak kredinin, Mısır'ın alacağı son borç olacağını söylemişti.

Nisan ayında konuşan Mısır Maliye Bakanı El-Mursi Hicazi, Türkiye'nin Mısır'a 2 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu, bunun 1 milyar dolarının geçen aralık ayında Merkez Bankası'na yatırıldığını, diğer 1 milyar doların ise alt yapı projelerine tahsis edildiğini söylemişti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler