YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IMF ‘izlemeye’ geliyor
IMF heyeti, ‘Program sonrası izleme’ kapsamında 6 Eylül’de Türkiye’ye geliyor...
IMF ‘izlemeye’ geliyor
04 Eylül 2011 / 08:36 Güncelleme: 04 Eylül 2011 / 08:42

Ekonomi yönetimi, bu ay ekonomiyle ilgili kritik çalışmalara ve yurtdışı gelişmelere odaklanacak. 2012 makro büyüklükler, Orta Vadeli Program, İstihdam Paketi, Kayıtdışıyla Mücadele Paketi ve Teşvik Paketi de Eylül’de belli olacak.

UZUN bayram tatilinin ardından başlayacak yeni dönemde ekonomi yönetimini sıkıntı sardı. İçinde bulunduğumuz Eylül ayında ekonomi yönetimi, Türkiye ekonomisiyle ilgili kritik çalışmalarla yurtdışı gelişmelere odaklanacak. Bu kapsamda Türkiye’nin 2012 makro büyüklükleri, Orta Vadeli Program (OVP), İstihdam Paketi, Kayıtdışıyla Mücadele Paketi, Teşvik Paketi bu ay şekillendirilecek.
Ekonomi yönetiminin açıklayacağı en kritik belge Türkiye’nin önümüzdeki 3 yılına ilişkin temel hedefleri ortaya koyacak olan Orta Vadeli Program (OVP) olacak. OVP’nin açıklanmasından önce ekonomi yönetimi 2011 bütçe gerçekleşmelerine ilişkin son rakamları ve 2012 bütçe büyüklüklerine ilişkin genel çerçeveyi görmek isteyecek.
Cari açığa karşı önlemler dikkate alınarak hazırlanacak Teşvik Paketi’nin de bu ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Uzun süredir üzerinde çalışılan İstihdam Paketi, Kayıtdışıyla Mücadele Paketi’nin de bu ay içinde bitirilmesi ve kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki ekonomi yönetimi için bu ay yapılacak G-20 Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısı uluslararası alanda alınacak kararlar ile izlenecek yolun ortaya çıkması açısından önem taşıyor. Bunun için IMF Dünya Bankası toplantıları G-20 Bakanlar Toplantısı da izlenecek. Bu yüzden programın açıklanması Eylül sonunu bulacak.

9-10 Eylül günlerinde Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlenecek G-20 Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısına Başbakan Yardımcısı Babacan katılacak.

Toplantıda, başta Euro Bölgesi’nde yaşanan son kriz ile birlikte küresel ekonomik gelişmeler ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacak. Bu toplantı, liderler seviyesinde 1 ve 2 Kasım günlerinde Nice kentinde düzenlenecek zirve öncesinde bir hazırlık anlamına da geliyor.

Büyüme de konuşulacak

Uluslararası Para Fonu da (IMF) “Program sonrası izleme” kapsamında bir dizi inceleme için 6 Eylül’de Türkiye’de olacak. IMF’yle IMF heyeti öncelikle ekonomiyle ilgili kamu kurumlarının yöneticileri ve bakanlarla, ardından özel sektör temsilcileriyle görüşmeler yapacak. Görüşmelerde ekonomik gelişmeler masaya yatırılacak.

IMF heyeti, incelemelerinin ardından mevcut durum ve 2012 yılına ilişkin değerlendirmeleri içeren bir rapor yayınlayacak. Görüşmelerde cari açık ve IMF uzman raporlarında Türkiye için 2012’de öngörülen yüzde 2.5 büyüme rakamının uyandırdığı tepki gibi konuların da gündeme gelmesi bekleniyor. IMF’nin revize rakamlarını açıklayacağı 20 Eylül’ün de ekonomi yönetimi için önemli olduğu, Türkiye’nin kendi hedeflerini oluştururken bu tahminleri görmeyi isteyeceği belirtiliyor.

IMF-Dünya Bankası 23-25 Eylül’de toplanıyor

IMF Dünya Bankası yıllık toplantıları bu yıl 23-25 Eylül tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’da yapılacak. Bu toplantılarda büyük kararlar beklenmemekle birlikte gündem ekonomik durgunluk ve buna dönük önlemler olacak.

ABD’nin alacağı kararlar ile Avrupa Birliği tarafında Yunanistan, İtalya, Portekiz ve Fransa’yla ilgili gelişmeler Türkiye için büyük önem taşıyor. (Vatan)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler