YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk taarruz helikopterine tam not
İlk taarruz helikopterine tam not
29 Eylül 2009 08:05
Seri üretime 2013 yılında başlanacak

Türk şirketleri TUSAŞ ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica grubu şirketi AgustaWestland'ın oluşturduğu ATAK takımı, Türk taarruz helikopteri T129'un uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

İlk Türk taarruz helikopteri T129'un manevraları, programı takip eden siyasetçi, asker ve bürokratlardan büyük alkış aldı. AgustaWestland'ın Milano'daki Vergiate tesislerindeki deneme uçuşunu izleyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 'T129, kendi sınıfındaki helikopterlerin yapamayacağı manevraları gerçekleştirdi. Henüz prototip olmasına rağmen çok başarılıydı." dedi. Helikopterin henüz silahsız uçtuğunu belirten Gönül, ateş sistemlerinin yerleştirilmesinin ardından, T129'un Türk ordusunun göz bebeği haline geleceğini dile getirdi. Gönül ayrıca, T129'un uçuş, silah kullanımı ve manevralarını komuta eden görev bilgisayarının Türk mühendisler tarafından üretildiğini vurguladı. Bakan Gönül, yazılımların kaynak kodlarının da Türkiye'ye ait olacağını kaydetti. Gönül, T129'un dost ve müttefik ülkelere satışı için de şimdiden araştırmaların başladığının altını çizdi. T129'un en son nesil helikopter motoruna sahip olacağını belirten Bakan Günül, bu son nesil motor sayesinde helikopterin yüksek ısı ve yüksek irtifada uçabileceğini söyledi. İtalyan pilotla birlikte uçan TAI pilotu Gökhan Korkmaztürk de helikopterin manevra kabiliyetinin çok iyi olduğunu söyledi.

Uçuş öncesi düzenlenen törende konuşan AgustaWestland CEO'su Guiseppe Orsi, ATAK programının yeni teknolojiler üretilmesinde de büyük fayda sağlayacağını söyledi. Orsi, ateşli silahlar testinin 2010'da gerçekleştirileceğini ifade etti. TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) Genel Müdürü Murat Dörtkaşlı, T129'un 2010'da Türkiye'de üretilmeye başlayacağını, seri üretime ise 2013'te geçileceğini belirtti. Törende Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ve Kara Havacılık Okul Komutanı Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu ve İtalyan Savunma Müsteşarı Guido Croesetto da hazır bulundu.

Seri üretim 2013'te başlayacak

ATAK programı, Türk Kara Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan 50 kesin ve 41 opsiyonel taarruz ve taktik keşif helikopterinin, milli imkanlarla geliştirilecek yazılım ve donanım ürünlerinin bir araya getirilmesiyle Türkiye'de üretilmesini hedefliyor. 3 milyar dolarlık dev projede AgustaWestland'ın yanı sıra TAI (TUSAŞ), Aselsan ve Roketsan gibi milli savunma sanayii şirketleri de kilit rol üstleniyor. Taarruz helikopterinin milli görev bilgisayarı ve yazılımlarının entegrasyonu çalışmaları daha önce tamamlanmıştı. T-129, Agusta'nın daha önce ürettiği A-129'un geliştirilmiş versiyonu. Helikopterin silah sisteminde Türk şirketleri etkin olarak yer alacak. Helikopterde Roketsan tarafından da üretilen Hydra ve Cirit füzeleri de kullanılacak. T-129 ayrıca, havadan karaya anti-tank füzesi (hellfire) taşıyacak ve yine uçaksavar füzesi Stinger atabilecek. Türkiye'de üretilecek olan helikopterlerin üçüncü ülkelere satışını Türkiye yapacak. Pakistan, Malezya, Azerbaycan ve Ürdün'ün şimdiden sıraya girmesi, çok geniş bir pazarın ilk işaretleri olarak yorumlanıyor. TAI-AgustaWestland ve Aselsan'ın imzaladığı sözleşmeye göre seri üretimin Haziran 2013'e kadar başlaması planlanıyor. T129'un motoru ise TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ve ABD'nin ortak üretimi olarak Türkiye'de üretilecek.

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler