YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk defa Türkiye el açmadı!
İlk defa Türkiye el açmadı!
26 Nisan 2012 17:09
Şimşek, ''Türkiye ilk defa küresel kaynaklı büyük bir krize rağmen kimseye el açmadan atlattı"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel krizde Avrupa'da, Amerika'da kalıcı tahribat olmasına karşın Türkiye'de yaşanmadığını belirterek, ''Türkiye ilk defa küresel kaynaklı büyük bir krize rağmen kimseye el açmadan, kimseden kaynak almadan, kendi çözümleriyle bunu atlattı'' dedi.

Bakan Şimşek, küresel kriz başlamadan önce bankacılık sektörünün aktif kalitesinin yüksek, problemli kredilerinin düşük ve karlılığının yüksek olduğunu belirterek, ''Bu tesadüf mü  Tabii ki sadece kanunlarla bu işler olmuyor. Bu sektörün zapturapt altında tutulması lazım. Çünkü bu sektör vatandaşın parasını topluyor o paradan para kazanmak üzere birilerine para veriyor. Bunu çok iyi denetlemeniz ve gözetlemeniz gerekiyor. Bunu yapamazsanız sonra dizinizi döversiniz'' diye konuştu.

Şimşek, kriz başladığında Türkiye'nin IMF ile program müzakeresi sürecinde olduğunu hatırlatarak, ''Biz samimi bir şekilde bu dönemde bir sigorta olarak, yani memlekette ne olur olmaz diye bir sigorta olarak, bir program olsun, hem güven açısından hem kaynak açısından bir program olmasında yarar gördüğümüzü söyledik. Ama her şeye rağmen değil... O müzakerelerde şunu anladım, Hükümet olarak bizim vardığımız nokta da buydu; biz onların dediğini yapsaydık, bu ekonomi o krizden çıkamazdı'' ifadesini kullandı. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler