YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci el otoya dev vurgun
Bursa Oto Galeriler Odası Başkanı Hakan Yanık, otomobil firmalarının sıfır faiz ve fiyat indirimlerinin ikinci el otomobil piyasasını vurduğunu belirtti.
İkinci el otoya dev vurgun
21 Nisan 2013 / 10:07 Güncelleme: 21 Nisan 2013 / 10:10

Otomotiv devlerinin sıfır faiz ve ilkbahar kampanyaları ikinci el piyasasını etkiledi. Sanal ortamdan yapılan ikinci el oto satışları da galerici esnafına darbe vurdu. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, 2013 yılının ilk 4 ayında ikinci el oto piyasasının umduğunu bulamadığını söyledi. Sıfır otomobil kampanyaları ve şehir merkezinde oto firmalarının ikinci el araç satmasının kendilerini olumsuz etkilediğinin altını çizen Yanık, “2. el otomobil piyasası, geçmiş dönemlere bakarsak 2013’ün ilk 4 ayında durma aşamasına geldi. Beklentilerimizi karşılamadı. Önümüzü de iyi görmüyoruz. Açık görmüyoruz” dedi.

Sıfır kampanyalar ikinci eli vurdu

Sıfır otomobil kampanyalarının ikinci el otosuna darbe vurduğunun altını çizen Yanık, şöyle devam etti:

“Sıfır araç kampanyaları da bizi vurdu. Devamlı araç fiyatlarında oynama olduğundan dolayı bu bize olumsuz etki etti. Bizim araç alım satımlarımız genellikle sıfır endeksli. 40 bin TL’lik sıfır otomobilde 5 bin TL’ye kadar indirim yapılması ve sıfır faiz, ikinci elde araç fiyatlarının düşmesine sebep oluyor. Kendi aralarındaki rekabetten dolayı esnafımız zarara uğradı. Bu hem bize, hem de vatandaşa yansıyor. Dolayısıyla ikinci el satım yaparken de aynı zararı görüyoruz”.

Şehir içinde büyük otomobil firmalarının kanuni olmamasına rağmen ikinci el satışı yaptığını anlatan Yanık, il merkezinde oto alım satımlarının yasak olduğunu vurguladı. Yanık, yapılan bu çifte standardın ortadan kaldırılmasını istedi.

İnternetteki satışlara dikkat

İnternetten yapılan bazı oto satışlarının esnafı ve vatandaşı zarara uğrattığını kaydeden Yanık, “Kayıt dışı diye tabir ettiğimiz insanların ciddi anlamda denetim alınması lazım. Maliye Bakanlığı internetten yapılan satışlarla ilgili bir çalışma olduğunu söylemişti. Bu çalışmaların hızlandırılmasını talep ediyoruz. İnternette her şey satılır hale geldi. Buradan vergi kaçırılıyor. Milyonlarca lira yatırım yapan esnaf mağdur ediliyor. İnternetin denetim altına alınmasını istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

İHA

vurgun degil normallesme
 // nisa gül
bugüne kadar ikinci el fiatlari hep yüksek tutuluyordu aslinda haksiz bir durum belki avrupa ülkelerinde hurdaya cikmis arabalar yüksek fiatlar la el degistiriyor. bu enisler devam edecek arabalarin hakk ettigi fiatlar cok yüksek, hurdalar ucuzlasin herkez kaliteli yüksek standartli arabalara binsinler, binevi zenginlesmanin alameti dir bunlar....
21 Nisan 2013 Pazar 17:07
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler