YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ülke arasında anlaşma bugün imzalanıyor
İki ülke arasında anlaşma bugün imzalanıyor
İki ülke arasında anlaşma bugün imzalanıyor
29 Nisan 2008 / 07:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Rusya ve Yunanistan'ın bu hafta içinde Güney Akım doğalgaz boru hattı inşası konusunda anlaşma imzalayacağı bildirildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, anlaşmanın bugün iki günlük bir ziyaret için Moskova'ya gelecek olan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sırasında imzalanacağı kaydedildi.

Açıklamada, Karamanlis'in Putin'in yanı sıra, 7 Mayıs'ta yemin ederek görevine başlayacak olan yeni Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile de görüşeceği ifade edildi.

Yunanistan Kalkınma Bakanı Hrists Folias bu ay başında yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Rusya tarafından desteklenen Güney Akım doğazgaz boru hattı projesine katılmayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Rus Gazprom ve İtalyan ENI ortaklığıyla inşa edilecek boru hattından yılda 30 milyar metreküp Rus gazı Avrupa piyasasına taşınacak. Karadeniz'in altından geçirilecek boru hattı projesinde, gaz Bulgaristan'dan Yunanistan'a, buradan da İtalya'ya taşınacak.

AB'nin desteklediği Nabucco projesine alternatif olarak geliştirilen boru hattının inşaatının 10 milyar euro'ya mal olması beklenirken, projeye şu ana kadar Yunanistan, İtalya ve Bulgaristan'ın yanı sıra Sırbistan ile Macaristan da katıldıklarını açıkladı.

Kremlin'den bir yetkili de yaptığı açıklamada, Putin ve Karamanlis'in görüşmede, müzakereleri 14 yıl süren ve geçen yıl imzalanan Yunanistan-Bulgaristan ve Rusya petrol boru hattı konusunun da ele alınacağını kaydetti.

Boğazları devre dışı bırakacak 280 kilometre uzunluğunda Burgaz-Dedeağaç boru hattının inşaatına yakında başlanması bekleniyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler