YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IIRA: Dayanma gücü kalmadı
IIRA: Dayanma gücü kalmadı
23 Eylül 2014 07:28
Moody's'in ardından bir başka kredi derecelendirme kuruluşu daha Bank Asya'nın notunu düşürdü. IIRA gerekçesini "Taze sermaye ve likiditeye ulaşma imkânı azaldı. Buna daha fazla dayanamaz" diye açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in ağustosun son haftasında kredi notunu 5 kademe birden indirdiği Bank Asya'ya, islami derecelendirme şirketinden de kötü haber geldi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Islamic International Rating Agency (IIRA), 9 ayda 6 milyar liralık mevduat çıkışı yaşayan ve batık kredi oranı sektörün 5 katına ulaşan Bank Asya'nın kredi notlarını, zayıflayan finansal profile işaret ederek düşürdü.

IIRA, Bank Asya'nın yabancı para cinsinden uluslararası ölçek notunu BB+'dan B+'ya ve yerel para cinsinden kredi notunu BBB-'den BB- seviyesine çekti. IIRA ayrıca Bank Asya'nın ulusal ölçek notlarını A'dan BB+ seviyesine revize etti. 

Taze paraya ulaşamaz

Uluslararası ve ulusal kısa vadeli kredi notlarını B olarak koruyan IIRA, bunun yanı sıra Bank Asya'nın kredi notlarını 'izlemeye' aldığını da vurguladı. IIRA açıklamasında, bankanın taze sermaye ve likiditeye ulaşma imkânının azaldığını, son dönemlerde mevduat hacminde oynaklık gözlemlendiğini ve bankanın daha fazla olumsuz ortama dayanma kabiliyetinin de tehlikeye girdiğine işaret etti. Paralel yapının bankası Bank Asya'nın kredi notlarında ilk indirimi Moody's gerçekleştirmişti. 

Moody's de indirdi

Ağustosun son haftasında bankanın kredi notunu iki kez indirerek 5 kademe aşağı çeken Moody's, bankanın başka bir bankayla herhangi bir ortalık ya da birleşme ihtimalinin az olduğuna işaret etti.

Bu durumun banka üzerindeki belirsizliği artırdığına dikkat çeken Moody's, bankanın likit varlıklarında yıl boyunca düşüş olduğunu vurgulayarak, finansal temellerinde meydana gelebilecek zayıflamaların ve mevduat sahiplerine yapılabilecek ödeme gücünün inceleneceğini bildirdi. 

Paralel provokasyon Yased'de tutmadı

Paralel medyanın Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) toplantısındaki Bank Asya provokasyonu tutmadı. Bloomberg, Zaman ve Bugün gazeteleri YASED Başkanı Serpil Timuray'a mali performansındaki zayıflık nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 'sıkı takibe' aldığı Bank Asya'yla ilgili olarak "Devlet zorla el koymak istiyor, yabancı sermaye tedirgin" tespiti yaptırmaya çalıştı. Timuray, bu provokasyonu rakamlarla boşa çıkardı. 

7 ayda yüzde 9 artış

Yabancı sermaye girişinin 2013'te bir önceki yıl seviyesini koruyarak 12.9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anlatan Timuray , "2012'de bu rakam 13.2 milyar dolardı. 2014 ilk 7 aylık döneminde ise geçen yıla göre yüzde 9.4'lük artışla doğrudan yabancı sermaye girişi 7 milyar 917 milyon dolar oldu.

Yıllık ortalamaya baktığımızda yıl bazında ortalama 14.7 milyar dolar yabancı sermaye girişi görüyoruz" dedi. Türkiye'ye son 10 yılda gelen uluslararası doğrudan yatırımların 4 kata varan bir oranda artış gösterdiğini de belirten Timuray, şöyle konuştu: "2004'te 39 milyar dolar yabancı yatırım stoku varken bu rakam 2013 sonunda 146 milyar dolara ulaştı. Yani geçen 10 yılda 4 kat gibi yüksek bir artış kaydetti.

Doğrudan yabancı yatırım girişlerinde ekonomik istikrar çok önemli." Öte yandan, Ekonomi Bakanlığı da temmuz ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı. Temmuzda 1 milyar 30 milyon dolar uluslararası net doğrudan yatırım girişi olurken, ocak-temmuz döneminde giriş 7 milyar 917 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler