YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"ihtiyatlı bir iyimserlikle dikkatli hareket etmek
"ihtiyatlı bir iyimserlikle dikkatli hareket etmek
"ihtiyatlı bir iyimserlikle dikkatli hareket etmek
12 Kasım 2008 / 19:56 Güncelleme: 12 Kasım 2008 / 00:00

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, sektörle ilgili yapılan olumsuz haber ve yorumlara tepki gösterdi. Bilgin'e göre Türkiye'nin durumu 2001 yılına göre çok daha iyi. Kimse bu fısıltılara kulak asmasın!
 


Active Academy'nin 'Küresel Kriz ve Türkiye' ana temasıyla düzenlediği 6. Uluslararası Finans Zirvesi'nde konuşan Bilgin, bu dönemde fısıltı riskinin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını vurguladı. Küresel krizin yaşandığı bu hassas dönemde yapılan açıklamalara ve yorumlara dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Bilgin, bu gibi açık veya gizli, aba altından sopa gösteren yorumlarla ilgili Plan Bütçe Komisyonu'nda özellikle bankaların itibarının sarsılması anlamında bir maddenin eklenmesi önerisinde bulunacağını aktardı.


Tevfik Bilgin, bu dönemden sonra krizin reel sektör üzerindeki etkilerinin artığını, reel sektörün şiddetli bir fırtınayla karşı karşıya bulunduğunu belirtti. Global dalgalanmaların en önemli müsebbiplerinin başta FED olmak üzere merkez bankaları olduğunu dile getiren Bilgin, "Bu dönemde merkez bankalarına büyük görev düşüyor. Gelişmeler göstermiştir ki idareler, faiz değişikliklerinden daha çok likidite sağlanmasında daha etkin olabilmektedir." dedi.


Gelişmekte olan ülkelerin, büyümeyi makro hedef olarak enflasyonun önüne geçirmesi gerektiğine işaret eden BDDK Başkan, "Geçtiğimiz günler, finansal istikrara fiyat istikrarından daha fazla önem verildiğini, beklentilerin çok hızlı değişebildiğini ve yeni bir finansal mimarinin oluşturulmak üzere olduğunu bize gösterdi" diye konuştu.


Finansal otoritelerin, ekonomilerin genişleme dönemlerinde aldıkları önlemleri, daralma dönemlerinde ölçülü ve tedbirli bir şekilde uygulamaları gerektiğine işaret eden Bilgin, "Ekonominin iyi günlerde biriktirilen cephanelerinin harcanacağı dönemler işte bu dönemlerdir." dedi. Bilgin, bazı bankacıların içeri girmeden riski algılayamadıklarını, gözüyle görmeden aksiyon almayan bankacılar için krizin döneminin bir tecrübe olduğuna dikkat çekti.


SEKTÖRÜN İLK 9 AYDAKİ KÂRI 11 MİLYAR YTL


BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 2008 yılının ilk 9 ayındaki sektörün finansal sonuçlarını da açıkladı. Buna göre ilk 9 ayda bankacılık sektörü yüzde 17 büyüdü. Geçen yıl aynı dönemde bu oran yüzde 9 idi. Sektörün aktif büyüklüğü 552 milyar YTL, kredi büyüklüğü 361 milyar YTL'ye ulaştı. Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 17,4. Kârları ise 11 milyar YTL'ye ulaştı.


Son 1,5 ayın verilerine göre Türk Lirası kredilerin sistemde 1,9 milyar YTL azaldığını aktaran Bilgin, yabancı para kredilerin de Euro-dolar paritesi çıkarıldığında 392 milyon dolar artığını kaydetti. Bilgin, TL mevduatın, krizin en şiddetle yaşandığı bu dönemde 7,1 milyar YTL, Euro-dolar mevduatında ise 8,9 milyar dolarlık bir azalmanın söz konusu olduğunu bildirdi.


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler