YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhracatta yüzler gülüyor
İhracatta yüzler gülüyor
01 Kasım 2013 12:53
Ekim ayı itibarıyla 12 aylık ihracat bir önceki döneme göre yüzde 1,7 artışla 150 milyar 716 milyon dolar oldu.

Ekimde ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artışla 11 milyar 865 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ekim ayı ihracat rakamlarını Çorum'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Ekim ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artarak 11 milyar 865 milyon dolara yükseldi.

Son 12 ay açısından değerlendirildiğinde ihracat bir önceki döneme göre yüzde 1,7 yükselerek 150 milyar 716 milyon dolara çıktı.

İhracat, 2013 Ocak-Ekim dönemini kapsayan 10 aylık dilimde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 düşüşle 124 milyar 357 milyon dolar oldu.

Çağlayan: "İhracatçı sayımızın artmasından memnunuz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada ekim ayı ihracat verilerini değerlendirdi.

AB ekonomisinin toparlandığına yönelik işaretler geldiğini vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:

"Bu süreçten en fazla ihracatımız olumlu etki görecek. Nitekim ekim ayında AB ülkelerine ihracatımız yüzde 4.3 artarak 5 milyar 226 milyon dolar seviyesine geldi.

İhracatçı sayımızın artmasından memnunuz. Ancak Türkiye'de şirketlerin ölçek sorunu gibi ihracatçıların da ölçek sorunu var. Sadece daha fazla şirketimizin ihracat yapmasına değil, aynı zamanda bu şirketlerimizin çok daha fazla ihracat yapmasına ihtiyacımız var. Güçlendirmemiz gereken başka bir tarafımız, ihracatın sürekliliği. Şirketlerimizin zaman zaman değil, her zaman ihracat yapma alışkanlığını kazanması gerekiyor. Ekonomi Bakanlığı olarak bu alanlarda şirketlerimizi destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Cari açık dediğimiz sorun sadece daha az harcamakla değil, diğer taraftan daha fazla üretmek ve daha fazla ihracatla hafifleyecek bir sorun."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler