YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhracatı arttıran en fazla il Sakarya oldu
İhracatı arttıran en fazla il Sakarya oldu
03 Ocak 2015 11:50
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya'nın geçen yıl ihracatını en fazla artıran il olduğunu belirterek, yeni yılda başarılarının artarak devam edeceğini bildirdi.

Kösemusul, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin ihracat rekoru kırmaya devam ettiğini vurguladı.

Aralıktaki ihracatın geçen yıla göre yüzde 1,1 artışla 13 milyar 137 milyon dolar olduğunu anımsatan Kösemusul, "Türkiye ihracatta, 2014 yılını rekorla kapattı. Yıllık ihracatımız, yüzde 4 artışla 157,6 milyar dolar, ilk 9 aylık büyümemiz yüzde 2,8, net ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7" ifadesini kullandı.

Kösemusul, Sakarya'nın başarılı yıl geçirdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"2014’ü güzel sonuçla kapattık. 2 milyar 605 milyon dolar ihracatımızla 9. sıradayız. 2014’te ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il yüzde 16,3 artışla Sakarya oldu. Yeni yılda başarılarımız artarak devam edecektir. Çalışmaya ve üretmeye devam. Şehrimiz iş dünyasını tebrik ediyorum.

2014'te Türkiye’nin ihracat şampiyonu 22 milyar 270 milyon dolarla otomotiv sektörü oldu. Otomotiv, Sakaryamızın en önemli sektörü. 'Otomotiv şehri Sakarya' hedefimizle yerli oto üretimini de Sakaryamızda görmek için çalışıyoruz. İnşallah 2015 sonunda da hedeflerimize ne kadar yaklaştığımızı hep birlikte göreceğiz. Kentimize değer katan iş dünyamız ve tüm paydaşlarımıza üstün başarılar diliyorum."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler