YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhracat ilaç gibi geldi
İhracat ilaç gibi geldi
13 Şubat 2013 11:15
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Orta Vadeli Program'da cari açık/GSYH oranı tahmininin yüzde 7,3 olmasına rağmen bunun büyük olasılıkla yüzde 6-6,3 arasında gerçekleşeceğini belirtti.

 

Çağlayan, yazılı açıklamasında, ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi. 
 
Türkiye'nin 2011'de 77 milyar dolar olan cari açığını, yüzde 36,6 yani 28,2 milyar dolar azaltarak 48,9 milyar dolara çektiğini ifade eden Çağlayan, bunun önemli bir başarı olduğunu belirtti. Bu rakamın, OVP çalışmasında yapılan ve hatta daha sonra revize edilen tahminin de altında kaldığını kaydeden Çağlayan, özellikle Aralık ayında hizmet ihracatında beklentinin üzerinde artış yaşandığını, OVP'de cari açık/GSYH oranı tahmininin yüzde 7,3 olmasına rağmen bunun büyük olasılıkla yüzde 6-6,3 arasında gerçekleşeceğini vurguladı.
 
Çağlayan, cari açıkta beklenenden iyi performans gösterilmesinin sebebinin yıl boyunca mal ve hizmet ihracatındaki artış başarısı olduğunu, hem mal hem hizmet ihracatının rekor kırdığını kaydetti. Mal ihracatının 152,6 milyar dolar, hizmet ihracatının 42,1 milyar dolar ile şimdiye kadarki en yüksek düzeylerine çıktığını anımsatan Çağlayan, şöyle devam etti:
 
''Bütün bunlar iç talepteki yavaşlamaya rağmen gerçekleşti. Türkiye 2012 yılında cari açığını ihracat artışı azalttı. Nisan başında göreceğiz, büyümemiz de ihracat artışı kaynaklı. Son 5 çeyrektir net ihracat katkısı ile büyüyen ekonomimizin performansında, pazar çeşitlendirme başta olmak üzere ihracatı artırma yönündeki gayretlerin büyük payı var. İhracat ilaç gibi geldi, büyüdü, büyüttü, işsizliği azalttı, cari açığı düşürdü. Cari açıktaki 28,2 milyar dolar azalmanın 23,4 milyar doları mal ve hizmet ihracat artışı kaynaklı.
 
2012 boyunca doğrudan yabancı yatırım girişi 12,4 milyar dolar oldu. Dünyadaki yabancı yatırımlarda düşüş bizi de etkilemiş olsa da ortalamanın üzerinde bir yabancı yatırım girişi yakaladık. Bu konuda yarın sabah kapsamlı bir basın toplantısı ile gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağım.''
 
 
''Yeni teşvik sistemi iyi değerlendirilmeli''
 
 
''Tüm çabamız, sürdürülebilir ve bizi 2023 hedeflerine taşıyacak bir hızla büyürken, ekonomimizdeki diğer dengeleri koruma yönünde'' diyen Çağlayan, yeni teşvik sisteminin, üretimi hem hacim hem de katma değer anlamında artırmayı amaçladığını, iddialı olan bu sistemin Türkiye için bir şans olduğunu, sanayici ve girişimcilerin bunu iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.
 
Bugünkü sonuçların, 2012'de beklenenden de iyi bir performans gösterdiğini kanıtladığını ifade eden Çağlayan, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
''Şimdi sıra 2013 ve 2014'te. Türkiye yine ihracat ile katma değer artışı ile büyümeye devam edecek, cari açığı orta vadede daha da aşağı çekecek. Bugün itibarıyla cari açığın ateşi düştü. Şimdi amaç bunu tamamen bitirmek. Türkiye olarak bunu başaracağız.''
 
 
 
 
AA
 
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler