YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhracat 37 milyar doların üstünde
İhracat 37 milyar doların üstünde
08 Mayıs 2010 16:35
Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 1 Ocak-7 Mayıs 2010 tarihleri arasında ihracatın 37 milyar doların üzerine çıktığını açıkladı.

Söz konusu rakam geçen sene aynı dönemde 29 milyar dolarda kalmıştı. "Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir." diyen Çağlayan, geçen yılın aynı dönemine göre arada 8 milyar dolarlık artış yaşandığı bilgisini verdi.
 

Dış Ticaret Müşavir ve Ataşeleri ile müsteşarlıktaki Uğur Ercan Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Zafer Çağlayan, görüşme öncesinde ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2010 yılının ihracat bakımından geçen yıldan fevkalade iyiye gittiğini söyleyen Çağlayan, Türkiye'nin kriz öncesi dönemi 2011 yılında yakalanacağını ifade etti. Mayıs ayının ilk haftasındaki ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58 arttığını dile getiren Çağlayan, "Tek başına 2010 ile 2009'u mukayesesi yetmez. Bu yılın bir önceki ayına göre nisan ayına göre yüzde 4,1'lik artış var. Bu yüzde 26,6'lık artışın olduğu aya göre fevkalade iyi." diye konuştu.
 

Yılbaşından itibaren ihracatın sürekli arttığını aktaran Zafer Çağlayan, sanayi ürünü ihracatındaki artışın yüzde 58,6, madencilik ürünlerinde yüzde 3,4 olduğunu ifade etti. Sanayi ürünleri alt dallarındaki artışı da değerlendiren dış ticaretten sorumlu devlet bakanı, otomotiv sektöründe yüzde 60, elektrik elektronik yüzde 59 artış yaşandığı bilgisini verdi. Kriz sebebiyle yara alan sektörlerin kendini toparlamaya başladığını vurguladı.
 

Çağlayan, en büyük düşüş yaşanan sektörlerde bile artışın başladığını belirtti. Tekstil hammaddelerinde yüzde 60'lık artış yaşandığını kaydederek, "1 Ocak-7 Mayıs 2010 itibariyle artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,5'tir. Orta vadeli programında koyulan 107,5 milyarı rahat şekilde aşacağımızı 115 milyar doları net şekilde geçeceğimizin göstergesidir. 2010'da geçtiğimiz zaman 2011'de rahat bir kriz öncesine dönüş olacak." dedi.
 

Toplantının amacı ile ilgili kısa bir bilgi veren Çağlayan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki 19 ülkede görev yapan Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın 26 Ticaret Müşavir ve Ataşesiyle ticareti geliştirme yönünde toplantı yapacaklarını vurguladı. Görev yaptıkları bölgelerle ilgili görüşleri alıp yeni hedefler alınacağını dile getiren Çağlayan, ticaret müşaviri sayısını da arttıracakları bilgisini verdi. Gelecek yıl ticaret müşavirinin 250'ye çıkacağını vurgulayan Çağlayan, 135'in 60 tanesinin bu yıl atanacağını dile getirdi. Çağlayan ihracatı 500 milyar dolara çıkarmak için yeni strateji üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi. CHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler