YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhaleyi Konya Şeker-Siyah Kalem kazandı
İhaleyi Konya Şeker-Siyah Kalem kazandı
09 Şubat 2013 09:56
Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 985 milyon dolarla Konya Şeker-Siyah Kalem Ortak Girişim Grubu verdi.

 

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı zarflarla elemesiz teklifler alındı.
 
Elemesiz turda en yüksek tutar 400 milyon dolar olarak açıklandı. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.
 
Açık artırmada başlangıç tutarı 779 milyon dolar, artırım aralığı 1 milyon dolar, açık artırma süresi de 1 saat olarak belirlendi.
 
Dört firmanın katıldığı açık artırmanın üçüncü turunda Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ihaleden çekildi. 
 
Rakamın 908 milyon dolara çıkmasının ardından IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu temsilcisi ihaleden çekildiklerini açıkladı.
 
1 milyon dolar artırımla giden açık artırmanın 81'inci turunda Limak İnşaat temsilcisi önce mola istedi, sonrada ihaleden çekildiklerini bildirdi.
 
İhale komisyon başkanı Ahmet Aksu'nun Konya Şeker-Siyahkalem Ortak Girişim Grubu'na son teklifi sorması üzerine grubun temsilcisi 985 milyon dolara yükselttiklerini söyledi.
 
Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu. Ahmet Aksu, ihale sonucunun Rekabet Kurulu ve EPDK'nın görüşünden sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayına sunulacağını bildirdi.
 
 
AA
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler