YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhalede tek firma teklif verdi
EBK'nın 5 bin ton kasaplık sığır ithalatı için açtığı ihalede, 4 firma şartname aldı, 1 firma teklif verdi...
İhalede tek firma teklif verdi
06 Mayıs 2010 / 11:43 Güncelleme: 06 Mayıs 2010 / 13:21

İç piyasada yükselen et fiyatlarını dengelemek için Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) kasaplık sığır ithali amacıyla açtığı ikinci ihale başladı.

İhaleye katılım için 15 firmaya davetiye gönderilirken 4 firma şartname satın aldı, 1 firma teklif verdi. Şartname satın alan firmalardan biri sadece teşekkür mektubu verirken, diğeri de Uruguay'daki hayvancılık şartlarını göstermek üzere EBK yetkililerini ülkesine davet etti.

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü'nde, Malzeme İkmal Dairesi Başkanı Yusuf Gül başkanlığında yapılan ihalede, Ürdün merkezli Khaled Hijazi firması, 5 bin ton kasaplık sığır ithalatı için toplam 21 milyon 247.5 bin dolar teklif verdi. Komisyon Başkanı Gül, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca EBK'nın, ABD, Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Şili'den 16 bin ton kasaplık sığır ve 7 bin 500 ton soğutulmuş ya da dondurulmuş sığır eti ithalatıyla görevlendirildiğini hatırlattı.
 Bu kapsamda 5 bin ton kasaplık sığır ithalatı için ihale açıldığını belirten Gül, ihalenin pazarlık usulüyle yapılacağını kaydetti. İhaleye katılım için 15 firmaya davetiye gönderildiğini, bunlardan 4'ünün şartname satın aldığını kaydeden Gül, 3 firmanın, ihale saatine kadar dosya gönderdiğini söyledi.

Bazı CHP milletvekillerinin de izlediği ihalede 2 firmanın temsilcisi hazır bulundu. ABD merkezli Atlantic Halal Meat LLC firması ihalede teşekkür mektubu verdi. Uruguay merkezli Rozada Cia SA firmasının temsilcisi ise Uruguay'daki hayvancılık yapısının EBK'nın şartnamesine uymadığını, bunun için ihalede teklif vermediklerini belirtti ancak, bu yapıyı göstermek ve bilgi vermek üzere EBK yetkililerini Uruguay'a davet etti.

Ürdün merkezli Khaled Hijazi Firması ise 5 bin ton kasaplık sığır ithalatı ihalesinde 1.700 tonluk parti için 7 milyon 140 bin dolar, 1.650 tonluk ikinci parti için 7 milyon 177 bin 500 dolar, 1.650 tonluk üçüncü parti için 6 milyon 990 bin dolar olmak üzere toplam 21 milyon 247 bin 500 dolar teklifte bulundu.

Komisyon Başkanı Gül, ihale şartnamesi gereği firmadan saat 12.00'de ikinci teklifin alınacağını söyledi.

Uruguay merkezli Rozada Cia SA yetkilileri, Uruguay'daki sığırların ortalama ağırlığının 350 kilogram olduğunu, bu nedenle EBK'nın şartnamesinde öngörülen 450-650 kilogramlık ağırlık şartını tutturamayacakları için teklif vermediklerini söylediler.

İhale için şartname alan Almanya merkezli Şafak Fleisch Und Lebensmitteln Gmbh de teklif vermedi. 
 
''SÜRE ÇOK KISA'' 
 
Bu arada, ihaleyi izlemek için gelen Özçamlı firmasının sahibi İsmail Özçamlı, gazetecilere, süre çok kısa olduğu için teklif veremediklerini söyledi.

Konuyu araştırdıklarını, Şili-Türkiye arasındaki mesafenin 9 bin 100 mil olduğunu, bir geminin günde 300 mil yol almasıyla 30 günlük sürede hayvanların ancak Türkiye'ye getirilebileceğini anlatan Özçamlı, ''Süre uzatıldığı takdirde biz de teklif vermeyi düşünüyoruz'' dedi.

Özçamlı, Türkiye'de hayvan sayısının az olduğunu ancak, besicilerin de fiyatları ''çok abarttığını'' ifade etti.

Özçamlı, ''Üreticiden en son kilosu 16,8 liradan et aldık. Bu, firesiyle bize 17,8 liraya mal oluyor. Biz de 19-20 liradan markete sattığımızda tüketiciye fiyat daha da yükselerek ulaşıyor'' diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler