YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhale iptali zamma döndü
Et ve Balık Kurumu’nun canlı hayvan ithali için düzenlediği iki ihalenin iptal edilmesi fırsatçıların ekmeğine yağ sürdü...
İhale iptali zamma döndü
11 Mayıs 2010 / 07:22 Güncelleme: 11 Mayıs 2010 / 07:31

Kırmızı et fiyatlarındaki artışı engellemek için Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) 4 ve 6 Mayıs tarihlerinde düzenlediği canlı hayvan ihalelerinin iptal edilmesi üzerine spekülatörler yeniden harekete geçti. İptal kararının ardından besiciler kesime giden hayvan sayısını azalttı. Bu yüzden son dönemde karkas et fiyatları yüzde 10 artış gösterdi.

HAYVAN GELMİYOR

Emin Et Başkanı Mehmet Emin Arslan, ihalenin iptali sonrasında besicilerin tekrar ellerindeki hayvanları saklamaya başladığını söyledi. Bu durumun fiyatlara da yansıdığını belirten Arslan, iptal kararından bu yana karkas fiyatlarının 13.5 liradan 15 liraya yükseldiğini ifade etti. Karkas fiyatının yurtdışındaki seviyelere inmesi gerektiğini savunan Arslan, “Olması gereken fiyat 3 dolar ama biz 15 dolardan yiyoruz” dedi.

CEZASIZ KALMAMALI

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise, son 5 ayda yaşanan artışın sorumlusu olan fırsatçıların tekrar harekete geçtiğini söyledi. Et ithal edileceğinin açıklanmasının ardından fiyatların olması gereken seviyelere doğru indiğini belirten Yalçındağ, “Bu fiyatların sürekliliği sağlanmalıydı. Ama en ufak bir durumdan kendine görev çıkaranlar ihalenin iptalini fırsat bilip tekrar fiyatları yükseltmeye başladı. İhale iptal kararının ardından fiyatlar yüzde 10’un üzerinde arttı” diye konuştu. Küçük besicilerin tekrar piyasaya döndürülmesi gerektiğini belirten Yalçındağ, ellerinde çok sayıda hayvan bulunduran büyük besicilerin fiyatları istediği gibi artırdığını ileri sürerek, “Devlet spekülatörlere karşı bir önlem almalı. Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir. Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Bu anlamda ne gerekiyorsa yapılmalı” dedi.

14 liraya satarız diye söz verdiler 18 liraya çıkarmaya çalışıyorlar

İstanbul Ticaret Odası Et Ürünleri Komitesi Meclis Üyesi Ali Kopuz, EBK’nın ölçüsüz davrandığı için 2 ihalenin de iptal edildiğini iddia etti. Teslimat süresinin kısalığı nedeniyle İki ihaleye de firmaların gerekli ilgiyi göstermediğine vurgulayan Kopuz şöyle devam etti: “Gözler 20 Mayıs’ta düzenlenecek ihalede. Ancak bu süre içinde et fiyatları da artışa geçti. Fırsatçılar fırsatçılığını gösteriyor. Daha önce ‘et ithalatı yapmayın, 14 liradan karkas et satarız’ diye söze verenler bugünlerde fiyatları yükseltmenin hebasını yapıyor. Et fiyatlarının 17-18 liraya çıkartmak için seferber oldular.”(Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler