YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İDO'ya rakip mi geliyor?
İDO'ya rakip mi geliyor?
16 Ekim 2012 21:01
İDO'nun ortaklarından Akfen'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, İDO'ya rakip geleceği yönündeki haberlere ilişkin, ''Biz 861 milyon dolar ödediysek rakipler de para ödemeli'' değerlendirmesinde bulundu.

Akın, Eskihisar-Topçular hattı başta olmak üzere, İDO'nun sefer düzenlediği hatlarda yeni firmaların taşımacılık yapmaya başlayacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

İDO'nun özelleştirme ihalesini 861 milyon dolar ödeyerek kazandıklarını hatırlatan Akın, Türkiye'de o tarihten beri aynı büyüklükte başka bir ihale yapılmadığını kaydetti. 

Akın, ''Ödediğimiz 861 milyon dolar büyük bir paradır ve belediyeye verilmiştir. İhalesini kazanarak işletmesini devraldığımız İDO'da da başarılı bir yönetim gösterdiğimizi düşünüyoruz. Ufak tefek aksaklıklar olsa da onlar da kısa süre içerisinde geçiştirildi. Rekabet konusunda haberleri biz de duyuyoruz. Ama şimdi biz 861 milyon dolar ödediysek onların da bir ödeme yapması gerekiyor. İhale olmadan, ödeme yapılmadan böyle bir şey yapılırsa, bu kanunsuz olur. Hukuki yollarla gerekli girişimlerde tabii ki bulunuruz'' ifadelerini kullandı.

İDO olarak iyi hizmet verdiklerini, muhtemel rekabet konusunun da adil ve eşit şartlarda düzenlenmesini beklediklerini vurgulayan Akın, şunları kaydetti:

''Biz ne hükümetimizle ne de İstanbul Belediyesi'yle böyle bir konuda karşı karşıya gelmek istemeyiz. Şimdiye kadarki özelleştirmelerde hükümetimiz çok titiz davrandı. Yabancı sermayenin de bu konuda şu ana kadar bir endişesi olmadı. Biz İDO olarak görevlerimizi iyi biliyoruz ve vazifemizi mümkün olduğu kadar iyi yapmaya çalışıyoruz. Hiçbir şekilde de halka yük getirmemeye çalışıyoruz. Petrole yakın zamanda yeniden zam geldi, 2 avronun da üzerine çıktı. Bizim en büyük girdimiz yakıttır, buna rağmen İDO hiçbir şekilde zam yapmadı, aynı fiyatlarla devam ediyoruz. Bunu da hem halkımızın hem de yetkililerin anlayışla karşılayacağına inanıyoruz.''

Hamdi Akın, İDO'nun ortakları arasında yer alan Brian Souter grubunun da çıkan haberler konusunda tedirgin olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

''İDO'ya bir rakip gelecekse de ihalesiz olmamalıdır. Sanki bazı iskeleler yeni şirketlere bedava verilecekmiş gibi haberler var. O iskelelerin mutlaka ihale yoluyla devrinin yapılması gerekir. Bize öyle yapıldı çünkü. Yabancı ortağımız da bu haberler karşısında şaşırmış durumda. Duyduğumuz, okuduğumuz haberlerin aslı astarı yoktur diye umut ediyoruz.''

GÜBRETAŞ'ın altındaki NEGMAR Denizcilik Şirketi'ne bağlı Narlı Denizcilik İşletmesi'nin, Eskihisar-Topçular seferlerine Kurban Bayramı'nın birinci günü olan 25 Ekim'de başlayacağı açıklanmıştı.
 
aa

Etiketler: , , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler