YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianamenin kabul etmesi piyasalarda hızlı bir ha
İddianamenin kabul etmesi piyasalarda hızlı bir ha
İddianamenin kabul etmesi piyasalarda hızlı bir ha
31 Mart 2008 / 16:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Anayasa Mahkemesi'nin Ak Parti'ye kapatma davasına ilişkin iddianameyi kabul etmesi piyasalarda hızlı bir harekete neden oldu. Borsa gelen satışlarla düşüşünü hızlandırırken, dolar yeniden 1.31'in üzerine çıktı. Ancak sonrasında gelen alımlar piyasaların toparlanmasını sağladı. Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti’ye ilişkin kapatma davasını kabul etmesi piyasalarda sınırlı etki yarattı. İlk anda 1,31’i aşan dolar yeniden geriledi. 38 bin 174 puana kadar inen İMKB daha sonra kayıplarını telafi etti.


Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti’ye kapatma davasını kabul etmesinin piyasalarda etkisi sınırlı oldu. İlk seansı 38 bin 517 puanda tamamlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi kararın açıklanması sonrasında 38 bin 174’e kadar geriledi. Bu seviyeden sonra toparlanma görülen endekste şu sıralarda yüzde 2’ye yakın kayıp yaşanıyor.


Gün içinde karar öncesinde 1,3175 YTL ile son 7 ayın en yüksek düzeyine çıkan dolarda kararın etkisi sınırlı oldu. Karar açıklandığı sırada bankalararası piyasada 1,3050 YTL düzeyinde işlem gören dolar, davanın kabul edildiğinin açıklanmasıyla ilk başta 1,3135 YTL’ye kadar yükseldi. Ancak kur daha sonra yeniden 1,31 YTL’nin altına indi.


SALAR: 1,32 KIRILIRSA DOLAR 1,40’A GİDER


Davaya ilişkin kararı NTVMSNBC’ye değerlendiren A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, piyasadaki fiyatların içinde davanın kabulünün olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Bundan sonraki süreçte davayla ilgili teknik süreç izlenecek. AK Parti’den gelecek açıklamalar önemli. Bu konu ne kadar daha gündemde olacak, önemli olan kısmı o. Asıl seyir dışarıya bağlı olarak devam edecek. Piyasalar arasında en fazla bakılması gereken döviz piyasası. 1,32 önemli bir direnç seviyesi. Kur bunun üzerine çıkarsa yükseliş biraz hızlanabilir ve 1,40’a kadar yükseliş olabilir. Ancak 1,32’nin üzerine çok kolay çıkacağımızı sanmıyorum. Kurdaki hareket diğer piyasalar üzerinde de belirleyici olacaktır. 1,26-1,27 önemli bir destek noktası durumunda. Şu andaki bant aralığı 1,26-1,32 olacak. Hem içeride, hem dışarıda tedirginlik devam ediyor. Kısa vadede ABD’den gelecek verilere bakacağız.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler