YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin memura zam teklifi ertelendi!
5.turdan da sonuç çıkmadı, görüşmelere yarın devam edilecek
Hükümetin memura zam teklifi ertelendi!
25 Ağustos 2009 / 14:50 Güncelleme: 25 Ağustos 2009 / 00:00

Hükümet ile memur sendikaları arasında gerçekleştirilen toplu görüşmelerin 5. turunda; memurlara yapılacak zam oranı belirleme süreci yarına ertelendi.


Toplu görüşmelerin 5. turu sona erdi. Hükümet, memurlara gelecek yıl için yapılacak zam teklifini yarın masaya getirecek.


Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplu görüşmelerin 5. tur toplantısında mali haklarla ilgili görüşmelere yarın saat 14.00'te devam edilmesi kararlaştırıldı.


Hükümetin memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusundaki teklifini yarın sendikalara sunacağı bildirildi.


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, hükümetin memur maaşlarına yapılacak zam konusundaki teklifini getirmediğini belirterek, ''Siyasi irade henüz masaya oturmadı'' dedi.


Gündoğdu, toplu görüşmelerin 5. turunun ardından Başbakanlık Merkez Bina önünde yaptığı açıklamada, toplantıda bürokratların iradesinde değerlendirmeler yapıldığını savundu.


Bürokratların, 2002-2009 yıllarına ilişkin geriye dönük çalışmayı iyi yaptıklarını dile getiren Gündoğdu, ancak 2010 yılına ilişin herhangi hazırlık olmadığını ileri sürdü.


Ahmet Gündoğdu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi ile ilgili bakanların ekonomik krizin geçmekte olduğu yönünde açıklamalar yaptığına işaret ederek, ancak bürokratların farklı bir tablo yansıttıklarını öne sürdü.


Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, yarın saat 14.00'te yapılacak toplantıya, talepleri gözden geçirip hazırlık yaparak geleceklerini bildirdiğini ifade eden Gündoğdu, basın mensuplarının soruları üzerine, hükümetin getireceği teklif konusunda bir tahmini olmadığını, ancak 2010 yılı için hedef enflasyonun altındaki bir rakamın, sağlıklı, geleceği gören bir rakam olamayacağını söyledi.


Gündoğdu, tekliflerinin yaklaşık 2 aydır konuşulduğunu, ayrıca 15 Ağustosta resmen Kamu İşveren Kuruluna sunulduğunu anımsatarak, bunlara rağmen hükümetin henüz bir teklifle gelmemesini sağlıklı görmediklerini kaydetti.


Ahmet Gündoğdu, ''Maalesef teklif yok, siyasi irade henüz masaya oturmadı'' diye konuştu.


KESK Genel Başkanı Sami Evren, toplu görüşmelerin bir sohbet toplantısı olmanın ötesinde bir anlam taşımadığını ileri sürdü.


Toplu görüşme sürecini protesto eden KESK üyeleri, Sakarya Caddesi'ndeki Özgürlük Heykeli önünde toplandı.


Burada grup adına açıklama yapan Evren, toplu görüşmelerin şimdiye kadar olan oturumlarında kamu emekçilerinin talepleri konusunda ''hiçbir somut ilerleme sağlanamadığını'' öne sürdü.


Evren, ''toplu görüşme modelinin iflas ettiğini'' iddia ederek, ''Kamu emekçilerinin ekonomik sorunları, yapılacak yüzde 5-6'lık ücret zamları ile çözülmez. Kamu emekçilerinin yüzde 95'i yoksulluk sınırı olan 2 bin 400 TL'nin altında bir gelire sahip'' dedi.


KESK olarak toplu iş sözleşmesi için ısrar ettiklerini kaydeden Evren, şu görüşleri savundu:


''Toplu görüşmeler bir sohbet toplantısı olmanın ötesinde bir anlam taşımıyor. KESK toplu iş sözleşmesi için ısrar ediyor, toplu görüşme oyununa ortak olmuyor. Çünkü toplu görüşme emekçiler için bu karanlık tabloyu değiştirmez, tersine daha da karartır. Emekçilerin sefaletten kurtulmalarının yolu, herkese onurlu bir yaşam, insanca bir ücret mücadelesinden geçer. Grevli toplu sözleşme hakkının hayata geçirilmesinden geçer. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz, toplu sözleşme hakkımız vardır, siz gasp ediyorsunuz. Grev hakkımız vardır, siz yok sayıyorsunuz. Bugün bu hak gasbının toplu görüşme hukuksuzluğuna ve emekçilerin sefalete mahkum eden politikalarınıza karşı 1 saat iş bırakıyoruz.''


Sami Evren'in açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.


Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''Öyle görünüyor ki Kamu İşveren Kurulu yüzde 2,3'lük bir artışı dile getirecektir'' dedi.


Akyıldız, toplu görüşmelerin 5. tur görüşmelerinden çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Ağustosta Kamu İşveren Kuruluna sundukları mali ve sosyal haklarla ilgili taleplerin ülke açısından getireceği yükün ve bunun yansımalarının bir rapor haline getirileceğini ve bu raporun görüşüleceğini anımsattı.


Toplantıda, raporun değerlendirmesini yaptıklarını anlatan Akyıldız, toplantıya yarın saat 14.00'te devam edeceklerini kaydetti.


Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya toplantı sonunda ''Şimdi gazetecilere ne açıklama yapacağım'' diye sorduğunu, Yazıcı'nın da ''yaptığımız toplantıyı açıklarsanız yeterli'' şeklinde yanıt verdiğini aktaran Akyıldız, şöyle devam etti:


''Ben Karadenizliyim. Karadeniz şivesiyle bugün ne yaptığımızı size açıklamak istiyorum. 'Dedi bana, dedum ona' politikasıyla sadece birbirimize diyeceğimizi dedik ama ayın 15'inden bugüne kadar Kamu İşveren Kurulunun kamu çalışanlarının beklentilerine cevap verecek mali ve sosyal haklarla ilgili herhangi bir teklifini alamadık. Bunun yarına ertelenen toplantıda dile getirilmesini umut ediyoruz ancak Sayın Bakan'ın ifade ettiği bir cümle de bunun hangi noktada gelişebileceğini ve beklentilerin hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini şimdiden ifade etmem mümkündür. Çünkü Sayın Bakan 'abartılı rakamlarla kamu çalışanlarını beklentiye sokmayın' ifadesini kullanmıştır. Hazine Müsteşarı, bu seneki enflasyon hedefiyle gelecek seneki enflasyon hedefini kümülatif değerlendirdiğimizde 2010 yılı sonu itibarıyla yüzde 11 oranında toplam enflasyon gerçekleşeceğini, 2009 yılı itibarıyla yüzde 8,7'lik enflasyon farkı, daha doğrusu ücret artışı sağlandığını ifade ederek, yüzde 11'den geriye kalanın zam olarak yansıtılabileceği şeklinde bir ifade kullanmıştır. Yani öyle görünüyor ki Kamu İşveren Kurulu, yüzde 2,3'lük bir artışı dile getirecektir. Bunlar sadece tahmin. Sözlerden çıkardığımız sonuçlardır. Kamu çalışanlarının beklentilerine cevap veren sonuçlar değildir.''


''DAR VE SABİT GELİRLİ REEL OLARAK DESTEKLENMELİ''


Türkiye'nin ekonomik kriz yaşadığına işaret eden Akyıldız, bu krizin giderilmesi, krizle mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için talep artışının gerçekleştirilmesinin şart olduğunu belirtti. Akyıldız, talep artışının sağlanması için de dar ve sabit gelirlinin reel olarak desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Bircan Akyıldız, kamu çalışanlarının dar ve sabit gelirliler içinde en önemli kesimi, ülke nüfusunun yaklaşık 12 milyonunu teşkil ettiğini vurguladı.


Kamu çalışanlarının ücretlerindeki iyileşmenin sadece kendi mali ve sosyal haklarının genişletilmesi anlamına gelmediğini söyleyen Akyıldız, ülkedeki krizin aşılması için ciddi anlamda talep artışını sağlayacağını kaydetti.


Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Bu nedenle teorik ifadelerle değil, gerçekleri yansıtarak bunun karşılanması konusunda tedbirlerin alınabileceğini, ekonomik verilerin buna müsait olduğunu, sadece bir tek rakamı ifade ederek şekillendirilebileceğini söyleyebilirim. Türkiye'de emisyon hacmi yüzde 3'tür. Avrupa Birliği ya da OECD ülkeleri ortalaması yüzde 5,9'dur. Sadece yüzde 1'lik emisyon hacminin genişletilmesi, kamu çalışanlarının harcamalarının veya taleplerinin karşılanmasına yetecektir. O yüzden siyasi iradeyi gerçekçi olmaya davet ediyoruz. Birbirimizi rakamlarla değişik anlamlara çekilebilecek birtakım uygulamaları öne çıkarmaya zorlamayalım. Matematik oyunları oynamayalım. Ülkenin gerçeklerini ve kamu çalışanlarının beklentilerini ciddiye alalım.''


Teklifin neden bugün yapılmadığına ilişkin bir soru üzerine Akyıldız, ''Buna biz bir cevap alamadık ama siz sorar cevap alırsanız, bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz'' dedi.


Akyıldız, ''Görüşmede Bakan Yazıcı'nın rapora ilişkin değerlendirmede ne söylediği'' sorusuna, ''Kamu İşveren Kurulunun bizim taleplerimizle ilgili değerlendirmesini aldığını, bizim konuya ilişkin değerlendirmelerimizi aldığını, siyaseten kendilerinin de bir değerlendirme yapma ihtiyacı olduğunu söylediler. Bu değerlendirme sonucunda yarın saat 14.00'te toplanarak bir teklif getirilebileceğini ifade ettiler'' yanıtını verdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler