YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümete tarım eleştirisi
Hükümete tarım eleştirisi
23 Mart 2012 15:57
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Hükümetin yanlış tarım politikaları sonucu tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğini ileri sürdü.

Karaman'ın Ayrancı ilçesinde yapılacak CHP İlçe Kongresi'ne katılmak üzere Karaman'a gelen Günaydın, Karaman Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Hükümeti'nin, en çok ekonomi üzerinde başarılı olduğunu her yerde övünerek anlattığını belirtti.

Bunun bir aldatmaca olduğunu, gerçek rakamlara bakıldığında sonucun bütün çıplaklığıyla ortaya çıkacağını savunan Günaydın, şunları kaydetti:

''Rakamlara bakarsak 2011 yılı ihracatımız 136 milyar dolar. Çok iyi bir rakam. Fakat 2011 yılını 104 milyar dolar dış ticaret açığı ile kapatmışız. Şu anda yeteri kadar üretim olmadığı için devamlı olarak dış borç alınıyor. Bu dış borç da yüksek faizle alınıyor. Hayvancılık merkezi ülkemizde Şili'den Arjantin'den angus hayvanları ithal ediyoruz. Bulgaristan'dan, Romanya'dan koyun ithal ediyoruz. Çünkü üretim maliyetleri fazla. Üretici bitme noktasında. Hükümetin yanlış tarım politikaları, tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirdi. Artık bir çok çiftçi tarlasını ekmiyor, üretmiyor.''

''Türkiye üretemiyor, Türkiye üretemediğini harcıyor ve bunu yapabilmek içinde sürekli dış borç yapıyor'' diyen Günaydın, şöyle devam etti:

''1950'den 2002'ye kadar yapılan dış borcun 2.5 katını AKP yalnızca 10 yıl içerisinde yapmıştır. Bunun sebebi ekonominin çökmesidir. Türkiye'de sanayi yalnızca dışarıdan aldığı malları montaj ederek dışarıya satabilen bir konuma gelmiştir. Yine övünerek söylerler. Türkiye dünyanın televizyon üretim üssü oldu derler. Türkiye'nin ürettiği televizyon başına Türkiye'ye kalan katma değer yalnızca bir dolardır. Bütün malzemesini dışarıdan getirir burada ucuz işçilikle onu montaj edip satarsanız siz katma değer üreten bir sanayi yapısından bahsedemezsiniz. Onu Pakistan'da, Endonezya'da yapar. Onu Çin'de yapıyor zaten belirli ölçülerde. Ama siz eskiden olduğu gibi ağır sanayili ara malı ve yatırım malı üreten sanayiyi kurmanız lazım.''

Günaydın daha sonra Ayrancı'ya hareket etti. (AA)

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler