YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Honda, Nissan ve Toyota artık araç üretmiyor
Honda, Nissan ve Toyota artık araç üretmiyor
20 Nisan 2016 14:33
Honda, Nissan ve Toyota artık araç üretmiyor. Japanyo'da art arda gelen depremlerle birlikte dünya devi 3 otomobil firması üretimlerini durdurduklarını açıkladı.

Honda, Nissan ve Toyota artık araç üretmiyor. Japonya'da 45 kişinin öldüğü, 100 den fazla insanın yaralandığı depremde kargaşa nedeniyle parça temini sağlayamayan 3 dev otomobil şirketi üreimlerini durdurdu. Tüm dünyada otomotiv sektörleri gözlerini Toyota, Nissan ve Honda'nın yapacağı ikinci açıklamaya çevirdi.

Ülkenin güneybatısında perşembe günü 6,5 ve sonraki gün 7,3 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde ölenlerin sayısı 45'e yükseldi. Yaklaşık bin 100 kişinin yaralandığı depremlerin ardından yaşanan 600'den fazla artçı sarsıntıya rağmen arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Japonya'daki deprem ekonomiye de ağır darbe vurdu. Dünya Otomobil devleri Toyota, Nissan ve Honda şirketlerinin parça teminindeki aksamalar nedeniyle üretimi durdurduğu açıklandı.

JAPONYA DEPREM

Japonya'da 42 kişinin öldüğü, bin 100 kişinin yaralandığı depremler sonrasında binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Japonya'nın güneybatısında perşembe günü 6,5 ve sonraki gün 7,3 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde ölenlerin sayısı 42'ye yükseldi. Bin 100 kişinin yaralandığı, 11 kişinin kayıp olduğu belirtilen depremlerin ardından yardımların bölgeye ulaştırılmasında sorunlar yaşanırken, şiddetli depremlerin devam edebileceği uyarısı yapıldı.

Kyodo haber ajansı, perşembe günkü ilk depremden bu yana 500'den fazla artçı şokun yaşandığını duyurdu. Yardım kuruluşları 250 bine yakın kişinin evlerini terk ettiğini ifade ederken yerel yönetimler bölgede 104 bin 900 kişinin barınaklarda kaldığını açıkladı.

Gıda, su ve battaniye gibi yardım malzemelerine ihtiyaç duyulan Minamiaso köyüne 20 ton yardım malzemesi ulaştırıldı. Meteoroloji Ajansı yetkilileri, şiddetli depremler ve aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen heyelanların devam edebileceğini bildirdi.

Artçı sarsıntılar ve heyelanlar nedeniyle yolların kapanmasına rağmen yardım ulaştırma çabalarının devam ettiği Kyushu Adası'ndaki Kumamoto bölgesinde, enkaz altında kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmaları da sürüyor.

Ev, köprü, yol ve otobanların hasar görmesinin asıl nedeninin 7,3 büyüklüğündeki ikinci deprem olduğu, bölge genelinde elektrik ve su altyapısının da zarar gördüğü belirtildi.

Büyük tahribata yol açan depremlerin ardından eyalet başkenti Kumamoto'daki barınaklarda gıda malzemesinin azaldığı ifade edildi. Heyelan nedeniyle yolların kapandığı dağlık bölgelere yardım ulaştırma çabalarına ABD ordusu da destek veriyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler