YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HGS Ceza Ödeme ve Sorgulama- HGS borç sorgulama 2016
HGS Ceza Ödeme ve Sorgulama- HGS borç sorgulama 2016
26 Ocak 2016 16:57
HGS sürücülerin günlük hayatını kolaylaştırdı. HGS ihlallerine ise ceza ödeniyor. HGS ceza ödeme ücretin birikip faize girmemesi için büyük önem taşıyor. HGS geçiş ihlali ve HGS ceza affı 2016 detayları haberimizde.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım HGS ceza affı ilgili açıklamalarda bulundu ve okumalarda yanlışlıklar olabildiğini belirterek cezaların hatalı plaka uygulamaları nedeniyle olduğunu söyledi. Hızlı Geçiş Sistemi hakkında merak edilen detaylar  haberimizde.

Sürücülerin en çok kullandığı işlemlerden biri olan HGS ceza ödeme ücretin birikip faize girmemesi için büyük önem taşıyor. Trafikte sürücülerin korkulu rüyası haline gelen uygulamada HGS ceza sorgulama yapılmazsa hem bakiyenizi öğrenemezsiniz hem de bitip bitmediğinden haberdar olamazsınız, bu yüzden zaman zaman bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra son zamanlarda HGS geçiş ihlali de gündemde yer alıyor. Hiç geçmedikleri yollardan geçiş ihlali yaptıkları belirterek vatandaşlara gelen cezalar sürücülerin isyan etmesine neden oldu. 

HGS CEZA ÖDEME 

Yoğun trafik sıkıntısından kurtulmak için başlatılan ve en önemli uygulamalardan biri olan HGS sürücülerin günlük hayatını kolaylaştırdı. Geçmişte yaşanan köprü sıkışıklıları nedeniyle önceden kullanılan KGS VE OGS kaldırıldı ve yerine İstanbul’da geçişler artık sadece HGS ile yapılıyor. Hızlı Geçiş Sistemi ile artık köprü geçişlerinde ücret öderken oluşan sıralar tarih oldu fakat bu beraberinde HGS ceza ödeme ve sorgulama işlemlerini de  beraberinde getirdi. 2012 yılında uygulanmaya başlanan bu sistem ile arabaların ön camına yerleştirilen otomatik ödeme yapan çipler ile köprü trafiğine kısmen de olsa çözüm bulunmuştu. Akbil gibi doldurulan bu çip bittiği takdirde borç olarak kesilmeye devem ediyor. Borç ödeme kaygısına düşmek istemeyen araç sahipleri sık sık bilgilerini kontrol ediyor.

HGS ceza ödeme işlemi de bu yüzden büyük önem taşıyor ve elektronik ortamda da sık sık kullanılıyor. Güvenli bir şekilde bakiye sorgulama işlemleri yapabilmek için ilk önce Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetlerine üye olmak gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle arabanızın plaka kodu ve kimlik numaranız gibi bilgileri bilmeniz gerekiyor.

24 saat güvenlik kameraları ile izlenilen HGS izlemelerinde gün boyunca yapılan kaçak geçiş yapan araçların izlenmesi gibi durumlar önlenmeye çalışılıyor. HGS ceza ödeme işlemleri ile birlikte kural ihlali yapanlar belirleniyor ve işlem yapılıyor. Cezalarda artık e-mail yolu ile gönderilebiliyor. Bu sayede hgs ceza sorgulama ile trafik cezanız varsa görebiliyor ve ayrıntılı dökümlerini alabiliyorsunuz. Böylece var olan cezalarınızdan kısa zamanda haberiniz oluyor ve araç sahiplerinin borcu faiz işlemine girmeden görülüyor ve kredi kartı ile ödenebiliyor.

HGS CEZA SORGULAMA

Kısa süren üyelik işleminden sonra HGS'ye ait müşteri hizmetleri sayfasına giriş yapıp 'üye ol' seçeneğine tıkladıktan sonra üye kayıt sayfasında sorulan bilgileri doldurmalısınız. Bu bilgiler arasında T.C. Kimlik Numarası, vergi numarası ve e-posta adresi bulunuyor. Kendinize oluşturacağınız şifreyi daha sonradan da kullacağınız ve unutmamak için not almanız gerekiyor. Şifreyi girdikten sonra ise ekrana gelecek olan güvenlik kodunu da girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ise müşteri hizmetlerine üyeliğiniz tamamlanmış olacak. Dijital dünyanın hayatımızın her alanında artık iyice yer alması ile birlikte bakiye yükleme de HGS ceza ödeme de oldukça yaygınlaştı. Sadece bu şekilde değil plakadan HGS bakiye sorgulama ile de öğrenilebiliyor. 

HGS GEÇİŞ İHLALİ

Son dönemde yaşanan HGS geçiş ihlali sorunu ile ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: 'HGS şikayetleri doğru. Son günlerde gündem oldu. Nedeni 2014 yılına ait hatalı kayıtlar. Yolda, otoyolda geçerken okuyucular sizin plakanızı değerlendiriyor. Eğer paranız varsa bu geçiş normal olarak kabul ediliyor. Eğer paranız yoksa bunun on katına kadar ceza alabiliyorsunuz. Niye HGS varken OGS de yaptık. OGS hem cihazı çok pahalı hem de süresi var. Belirli bir süre sonra değiştirmek gerekiyor. Bir de işlemleri çok fazla. Vatandaşın bir günü böyle geçiyordu.

Daha basit bir sistem olsun dedik HGS'yi devreye soktuk. Şu anda 8 milyon HGS var 2 milyon OGS var. Zaman içinde hepsi dönecek, hepsi HGS olacak.HGS'lerden sorumlu kuruluş PTT. PTT kredi kartı veremediği için posta çeki hesabı veriyor. Kredi kartında eksi hesap olduğunda parası olmasa da geçiyor ama diğerinde parası bitince ceza alıyor. PTT'de de bundan sonra gerekli kuruluşlarla konuşup eksi bakiye uygulaması başlayacak. Böylece ceza almayacak vatandaşlar.' dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler