YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her güzelin bir kusuru olur
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Her güzelin bir kusurlu olduğu gibi Türkiye'nin de cari açık problemi var' diye konuştu.
Her güzelin bir kusuru olur
28 Aralık 2011 / 20:26 Güncelleme: 28 Aralık 2011 / 20:32

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa'nın şu anda ciddi krizlerle karşı karşıya kaldığı durumda, Türkiye'nin dimdik ve sağlam bir yapıda ve örnek gösterilen bir ülke konumunda olduğunu belirterek, ''Ama Türkiye'nin, her güzelin bir kusuru olduğu gibi cari açık problemi var. Sebebi katma değerli yüksek teknolojili ürün ihracatı yapamadığımız için...'' dedi.

Çağlayan, TİM Dış Ticaret Kompleksi'nde, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe 1. ARGE Proje Pazarı Etkinliği ödül töreninde yaptığı konuşmada günümüzde artık ARGE ve inovasyon kelimelerinin insan hayatının en önemli konusu haline geldiğini kaydetti.

Dünyada bugün büyük ekonomi ve ülke olmanın yolunun ARGE, inovasyon ve teknolojik ürünlerden geçtiğine işaret eden Çağlayan, artık dünyada herkesin ARGE, inovasyon yapmaya ve teknolojik ürün geliştirmeye çok önem verdiğini ifade etti.

Çağlayan, Türkiye'nin en büyük ithalat kalemini enerjinin oluşturduğunu anımsatarak, kimya sektörünün de Türkiye'nin en fazla cari açık verdiği sektörlerin başında geldiğini, sektörün 35-40 milyar dolara yakın ithalat yaparken, yine kimya sektörünün ihracatının 16 milyar dolar seviyelerinde olduğunu anlattı.

Türkiye'nin kimya sektöründeki çalışmalarını yüksek katma değerli ürünlere taşıması gerektiğine işaret eden Çağlayan, bundan sonra her üründe olduğu gibi kimya sektöründe de yapılacak çalışmalara ARGE ve inovasyonu katılması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çağlayan, hükümet olarak yaptıkları çalışmalarla cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılının temellerini attıklarını belirterek, bundan 10 yıl önce Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrarın bulunmadığını, insanların bir gün sonrasını daha öngöremediklerini söyledi.

On yıl önce Türkiye'nin hem siyasi hem de ekonomik kimyasının bozulduğunu dile getiren Çağlayan, ''Bir anayasa kitapçığından dolayı Türkiye'nin ekonomisinin o hale geldiği söylenirdi. Anayasa kitapçığı bahane, leblebi şeker atsanız yine bozulacaktı. Çünkü iş bozulmuştu'' dedi. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler