YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hepsini emekli edin"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye ile Çalışma Bakanlıkları’na yazı yazarak, personelinden yakındı ve emekli edilmelerini talep etti.
"Hepsini emekli edin"
20 Şubat 2012 / 10:30 Güncelleme: 20 Şubat 2012 / 09:55

Bakanlıkta ‘işçi’ statüsündeki 1.861 personelin bulunduğunu, bunlardan 1.286’sının ‘eğitimsiz’, ‘niteliksiz’ ve ‘ileri yaşta’ olduğunu ifade eden Bayraktar yazısında, “Bu yaş ve eğitim durumuna göre yeni dönemde beklenen görevlere katkı alınamaz” dedi. İşçilerin emekli edilmesi halinde yılda 30 milyon TL tasarruf sağlanacağını vurgulayan Bayraktar, yaptığı hesaba da yazısında yer verdi. Bayraktar, söz konusu personelin emekli edilebilmesi için kanuni düzenleme talep etti.

Emekli olmak istemiyorlar

VATAN’ın ulaştığı yazıda Bakan Bayraktar şunları kaydetti:

“Bakanlığımıza verilen görevlerin layıkıyla yerine getirilebilmesinin önemli şartlarından birinin de nitelikli eleman istihdamı olduğu açık olup, bu maksatla mevcut personelden azami ölçüde istifade edilmesi yanında, personelin niteliklerini artırmaya yönelik eğitim programlar devam etmektedir. Mevcut personelimiz ile en büyük dezavantajımız, Bakanlığımızda 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında istihdam edilmekte olan 1.861 işçi personelin, Bakanlığımızın görevlerini yürütmek için gerekli nitelikleri taşımamaları, eğitim seviyelerinin yetersizliği, yaşlarının ilerlemiş olması ve istihdam edildikleri pozisyonlara bakanlığımızın ihtiyacı olmaması nedeniyle atıl durumda kalmış olmalarıdır. Hizmetlerine ihtiyaç duyulmayan personel sayısı 1.286 kişidir. İşçi statüsündeki personelin yaş durumu; yüzde 58’i 50-60 yaş arasında, yüzde 14’ü 60 yaşın üzerindedir. İşçi statüsündeki personelin eğitim durumu; yüzde 25’i okur yazar veya ilkokul mezunu, yüzde 15’i ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu, yüzde 43’ü ise lise mezunudur. Yaş ve eğitim durumuna göre, işçilerden bakanlığımızın yeni dönemde yürütmesi beklenen görevlere katkı sunmalarının beklenemeyeceği açıktır. İşçiler, iş mevzuatında emeklilik için azami yaş haddi bulunmaması ve çalışan işçilerin maaşının işçi emeklisi maaşının neredeyse iki katı olması nedeniyle, bulundukları birimde atıl ve ihtiyaç fazlası olmalarına rağmen emekli olmak istememekte; sözleşmelerinin, Bakanlığımızca tek taraflı feshi halinde ise ilave ödeme ihtimalinin yüksek oluşu, Bakanlığımız için caydırıcı bir unsurdur. Bir işçinin ortalama brüt aylığı 4150 TL, ortalama net aylığı ise 3 bin 100 TL civarındadır. Bakanlığımızdan işçi statüsünde emekli olan bir işçinin alacak olduğu ortalama emekli aylığı 2 bin 300 TL’dir. İşçiler emekli oldukları takdirde, yerlerine yeni personel de alınmayacağı için kamu kaynağında, 1 yılda yaklaşık 30 milyon TL tasarruf sağlanabilecektir."  (Vatan)

istihdam-işsizlik- mezarda emeklilik kanunu
 // xman
3000-3500 maaşa 3 küsür işçi çalıştırılır.devlette çalışan bu tür kam burlar düzeltilmeli.mezarda emeklilik böylelerinin yüzünden çıktı za ten.ihtiyar ve pinti olan bu nüfus emekli edilmeli.yeri ne gençler istih dam edilmeli.ihtiyar nüfus yastık altı yapar,genç nüfus ev almaya uğ raşır,evlenme harcaması yapar,eşya alır vb..harcamalar yapar piyasa canlanır.akp nasıl böyle bir hata yaptı anlamıyorum.türkiyede maalesef kayıp bir kuşak oluşturulmuştur.mez...
23 Şubat 2012 18:41
önce siz
 // Harun KURUOĞLU
Yapılacak en iyi iş önce sizi emekli etmek....
20 Şubat 2012 11:52
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler