YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef tam 10 milyon Rus...
Türkiye ve Rusya arasında vizesiz seyahat artık yürürlükte...
Hedef tam 10 milyon Rus...
16 Nisan 2011 / 08:02 Güncelleme: 16 Nisan 2011 / 08:02

Vizesiz dönemin ticarete, müteahhitlik hizmetlerine ve turizme olumlu yansımaları bekleniyor. Turist sayısının 4 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

12 Mayıs 2010'da Ankara'da imzalanan 1 Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma uygulamaya girdi. Anlaşmaya göre iki ülke vatandaşları, turistik amaçla yapacakları vizesiz girişlerde tek girişte aralıksız 30 günden, 6 ay içinde ise 90 günden fazla kalamayacak.

Ek uçak seferleri

İki ülke arasındaki vizesiz dönemin ticarete, müteahhitlik hizmetlerine ve turizme olumlu yansımaları bekleniyor. Rusya ve Türkiye'nin geçen yıl 26,2 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret hacminin, vizekerin kaldırılmasıyla 1 yıl içinde 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Uygulamayla bu yıl Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının da 3 milyondan 4 milyona, Türkiye'den Rusya'ya gidecek Türklerin sayısının ise 300 binden 500 bine çıkması bekleniyor. Bu artış beklentisi karşısında Türk Hava Yolları da İstanbul-Mos-kova sefer sayısını 5'e yükseltti. Rusya ile vizesiz döneme geçilmesinin ardından Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı 58'e ulaşacak. Moskova, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine uyguluyor.

Almanya'dan ret

Almanya'ya vizesiz gelmek isteyen Murat Gül ve Arife Kahraman adlı Türfe'in Berlin İdare Mahkemesi'nde avukatları Mülayim Hüseyin aracılığıyla Almanya Dışişleri Bakanlığı aleyhine açtığı davalar reddedildi. Avukat Hüseyin, eşleri Türkiye'de bulunan iki müvekkili adına Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) Soysal Kararı'na dayanarak 'Almanca kursuna Almanya'da giderek hizmet özgürlüğünden faydalanacaklar. Dolayısıyla vizeden muaflar' gerekçesiyle dava açmıştı. Ancak mahkeme, "Ağır derecede zarar dmadığı" gerekçesiyle davayı reddetti. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler