YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef 4 milyon Rus turist
Hedef 4 milyon Rus turist
20 Mart 2012 17:23
Günay: ''Bu yıl hedef 4 milyon Rus turist. Önümüzdeki 3-4 yılda Rusya'dan gelecek turist sayısı 5 milyonu geçecek''

 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bu yıl hedef 4 milyon Rus turist. Önümüzdeki 3-4 yılda Rusya'dan gelecek turist sayısı 5 milyonu geçecek'' dedi.

Günay, bir gazetede yer alan ''Rusya'da hedef 3 milyon turist'' haberi üzerine, bu ülkeden geçen yıl gelen turist sayısının 3.5 milyon olduğunu hatırlattı.

Rusya'da geçen hafta düzenlenen turizm fuarı ''Intourmarket 2012''nin açılışına katıldığını ifade eden Bakan Günay, bu yıl daha çok Rus turist beklediklerini söyledi.

Rus turistlerin yaklaşık 2 milyon 800 bininin Antalya'ya, geri kalanın ise başta İstanbul olmak üzere başka yerlere gittiklerini belirten Günay, ''Geçen yıl 3.5 milyon turist çektiğimiz bir ülkede bu yıl hedef mutlaka yukarı olmalı. Bu yıl hedef 4 milyon Rus turist. Önümüzdeki üç dört yılda Rusya'dan gelecek turist sayısı 5 milyonu geçecek'' dedi.


-''Türkiye, Rus turistler için güvenli bir ülke''-


Rusya pazarının önemli olduğuna işaret eden Bakan Günay, ''Bazen istenmeyen olaylar oldu. Bir kaza ve bir kaçak içki olayı. Bu olayları gidermeye çalışıyoruz. Ama şunu kesinlikle belirteyim Türkiye, Rus turistler için güvenli bir ülke'' diye konuştu.

Noel Baba'nın Türkiye'nin Rusya'daki tanıtımında büyük önem taşıdığını ifade eden Bakan Günay, inanç turizminde en önemli yerlerden birinin Demre olduğunu kaydetti.

Moskova'da yarın başlayacak 19. MITT Moskova Turizm Fuarı'nda Türkiye standının girişine büyük bir Demreli Noel Baba heykeli yerleştirildiğini bildiren Bakan Günay, ''Geçen yıl Demre'deki Noel Baba Müzesi'ne 600 bin turist geldi. Bunun büyük bölümü Rus. Noel Baba Müzesi çevresinde yeni düzenlemeler yapıyoruz'' dedi.

Bakan Günay, önümüzdeki 4-5 yıl içinde Noel Baba Müzesi'ni ziyaret edecek turist sayının bir milyona ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler