YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havalar soğudu, meyve-sebze yüzde 200 zamlandı
Havalar soğudu, meyve-sebze yüzde 200 zamlandı
08 Ocak 2015 11:26
Soğuk havaları bahane eden fırsatçılar, sebzede etiketleri anında değiştirdi. 'Ürün az' diyerek, yüzde 200'e varan zamlar yapıldı.

Meyve-sebze fırsatçıları, soğuk havayı görünce yine ortaya çıktı.Takvimin haberine göre Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı, etiketleri de etkisi altına aldı! 'Üretim düştü', 'Ürün taşıyan araçlar yolda kaldı' bahaneleriyle fırsatçılar etiketleri değiştirildi.

Son bir hafta içerisinde bazı marketlerde sebze fiyatlarında yüzde 200'e varan zamlar yapıldı. Salatalığın kilogram fiyatı 7, domates ise 8 lirayı gördü.

Ürün saklanıyor

İstanbul Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (İMESKOM) Başkanı Burhan Er, "Kar yağışı ve soğuk hava bahane, fiyat artışı şahane" diyerek, son bir hafta içerisinde yapılan artışların fırsatçılık zammı olduğunu söyledi.

Marketlerde son 1 ay içerisinde sebze fiyatlarında yüzde 250'ye, son 1 hafta içerisinde ise yüzde 200'e varan artışlar olduğunu kaydeden Er, "Ürünün hal fiyatı ile market fiyatı arasında zaten bir uçurum var. Aracılar vatandaşın belini büküyor. Şimdi buna bir de kar fırsatçıları eklendi. Büyük marketler işi abarttı" dedi.

Marketlerin kar yağışını bahane ederek fiyat etiketlerini değiştirdiğini vurgulayan Er, şunları kaydetti: "Üretim düştü ve ürün gelmiyor diyerek, raflara az ürün çıkarıyorlar. Çıkardıkları ürünlere de astronomik fiyatlar koyuyorlar. Aslında ellerinde ürün var. Algı psikolojisi yaratmak için bunu yapıyorlar." 

Tepki gösterin

Pazarcıların depoları, bekletecek yerleri olmadığı için bazı marketler gibi fırsatçılık yapamayacağını anlatan Burhan Er, "Onlar günlük satış yapmak zorundalar. Pazarda ürünün fiyatı neyse odur. Tüketici tercihlerini dikkatli yapmalı. Fiyatı aşırı yüksek olan sebze-meyveleri almasınlar. Fırsatçılara meydan vermesinler, tepkilerini göstersinler" şeklinde konuştu.

Üretici-tüketici makası daralacak

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesi'ni kurduklarını hatırlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılmasına ilişkin, "Bu yıl içinde meselenin çözümüne dönük inşallah ciddi sonuçlar alacağız" dedi.

Üretici ve tüketici fiyatları arasında 3-4 puanlık fark olduğunu söyleyen Eker, "Tüketici çok ödemiş, üreticinin cebine girmemiş. Bu para nereye gidiyor? Nakliyeden tutun market zincirlerinin yaptıkları bir takım sözleşmelere, ticaret sistemindeki problemlere kadar çeşitli sebepleri var" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler