YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Harran'ın seralarında tamamen organik sebzeler yet
Harran'ın seralarında tamamen organik sebzeler yet
Harran'ın seralarında tamamen organik sebzeler yet
21 Mayıs 2008 / 17:35 Güncelleme: 21 Mayıs 2008 / 00:00

Haber-Fotoğraf: Fatih Çiftçi


GAP kapsamında sulu tarıma açılan ilk ova olma özelliği taşıyan Harran Ovası'ndaki Karaali Kaplıcaları'nın bulunduğu alanda 8 yıl önce kurulan ve Türkiye’nin 3'üncü en büyük serası olduğu belirtilen Uzman Gıda Ltd. Şti'ye ait serada, insan sağlığına zararlı gübre ve zirai ilaçlar kullanılmıyor


Şanlıurfa'da 1999 yılında sulama kuyusu açmak isteyen bir çiftçi tarafından Karaali köyünde gün yüzüne çıkarılan jeotermal su kaynağının bulunduğu bölgede, 55 bin dekarlık alanda seracılık yapan özel bir işletme, yetiştirdiği 4 çeşit biber, domates, patlıcan ve hıyarları, bölge illerinin yanı sıra birçok ülkeye ihraç ediyor.
Bölgede 2000 yılında kurulan serada, 50 kişiye gündelik iş istihdamı sağlanıyor. Yıllık 600 Bin YTL civarında gelir elde edilebilen serada, çarliston türünde acı-tatlı biberden tutun sivri ve dolmalık bibere, domatesten tutun patlıcana rastlamak mümkün.


İlk kurulduğu zaman sadece 8 dönümlük bir alanda cam içersinde faaliyet gösteren sera, şimdi ise yaklaşık 55 dönümlük arazi üzerinde faaliyet gösteriyor.  Serada, yetiştirilen biber, domates ve patlıcan’ın % 80’lik oranı, Şanlıurfa ve bölge hal pazarlarında alıcı bulurken, üretimin %20’lik oranı ise, Mersin üzerinden dünya devletlerine ihraç ediliyor.


İç ve dış pazarda ciddi bir potansiyele sahip olduklarını belirten Yüksek Ziraat Mühendisi Sinan Cem Karacan, üretimi artırmak ve daha fazla kişiye iş imkânı oluşturmak istediklerini söyledi.


Üretim, hasat, depolama, taşıma, pazarlama ve satışa kadar bütün aşamalarda kaliteye büyük önem verdiklerini ve titizlikle çalıştıklarını belirten Karacan, “55 dönümlük bir alan üzerinde jeotermal su kaynağı ile 2000 yılından bu yana seracılık yapmaktayız. Serada, 4 çeşit biber, domates, hıyar ve patlıcan yetiştiriyoruz. Biber üretiminde bölge halkının talebi doğrultusunda acı bibere önem veriyoruz” dedi.


Yaşanan kuraklığın seracılığa ciddi anlamda zarar vermediğini belirten Ziraat Mühendisi Sinan Cem Karacan, ancak ürün fiyatlarında bir artış yaşanabileceğini vurguladı.
Bölgede seracılığın yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Karacan, “Gönül istiyor ki bölgede seracılık gerektiği ölçüde desteklensin. Şanlıurfa’da seracılığın yapılması tüm dikkatleri bu bölgeye çekmektedir” diye konuştu.


  

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler