YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamburger devleri birbirine girecek!
Hamburger devleri birbirine girecek!
17 Şubat 2013 14:32
Ketçap devi Heinz’ın 28 milyar dolarlık satışı McDonald’s ve Burger King arasında soğuk savaşa neden olabilir.

ABD'li milyarder Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hatwaway ve 3G Capital’ın ketçaplarıyla bilinen ABD’li gıda devi Heinz’ı satın almak için imzaladıkları anlaşma dünyanın en büyük hamburger devleri McDonald’s ve Burger King arasında soğuk savaş çıkarabileceğine işaret ediliyor.

Heinz’ı satın alan şirketlerden 3G Capital, Burger King’in çoğunluk hissesine sahip.

Burger King’in hamburger sektöründeki varlığını daha da güçlendirmek isteyen şirketin en büyük rakip McDonald’s’a ketçap sağlamayı kesebileceği söyleniyor.

CNBC kanalına katılan gıda sektörü uzmanları bu ihtimali olası bulmasa da tamamen göz ardı da etmedi.

ABD merkezli Heinz şirketi ülkede ketçap piyasasının yüzde 60’ına hâkim. Şirketin yurtdışında da hatırı sayılır bir varlığı söz konusu.

Heinz ketçapları Türkiye’de de en sık tüketilen ürünler arasında.

Uzmanlar bu hâkimiyeti dikkate alarak, Heinz’ın küresel ketçap piyasasında oyunu değiştirecek güçte olduğuna dikkat çekiyor.

CNBC yayınına katılan danışmanlık şirketi Trout & Partners’ın pazarlama stratejisti Jack Trout, “McDonald’s’a hizmeti kesmek düşük bir ihtimal olsa da yine de göz ardı edilmemeli” dedi.

Trout ek olarak insanların hamburger seçimlerinde soslardan çok sandviçin kendisini tercih ettiklerini, iki hamburger devinin ketçabı silah olarak kullanıp soğuk bir savaş içine girmesinin zor göründüğüne de dikkat çekti.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler