YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halkın istikrar kararına ekonomi ne cevap verecek?
Türkiye 1 Kasım Genel Seçimi'nde tek parti ile siyasi istikrarı seçti. Seçim öncesi artan terör olayları ve siyasi istikrarsızlıklar yüzünden sarsılan piyasalar olumlu sinyaller vermeye başladı. Peki önümüzdeki günlerde neler olacak?
Halkın istikrar kararına ekonomi ne cevap verecek?
02 Kasım 2015 / 14:31 Güncelleme: 02 Kasım 2015 / 14:38

Kanalahaber.com yazarlarından Ekonomi Uzmanı Nevzat Erdağ, seçim sonuçlarının ardından Türkiye ekonomisinin karşılaşabileceği senaryoları anlatan bir yazı kaleme aldı. Dolar artacak mı? Piyasalar seçim sonuçlarından nasıl etkilenecek?

İşte Erdağ'ın o yazısı,

Siyaset İstikrar Dedi Şimdi Sıra Ekonomide

Bu köşedeki daha önceki yazılarımda Ekonomik büyüme, istikrarın olduğu yerde olur. Siyasi istikrara sahip ekonomilerin, istikrarsız ekonomilere göre daha hızlı büyüme gösterdikleri, tüm ekonomistlerin ortak görüşüdür demiştim. 

Gelişmekte olan ülkeler için istikrar çok önemlidir. Özellikle de bizim ülkemiz gibi, sanayileşme ve ekonomik kalkınmasını tam tamamlayamamış devletler için siyasi istikrar çok önemlidir. Çünkü ekonomik kalkınma siyasi istikrar sayesinde gerçekleştirilebilir.

Siyasi istikrarın olmaması, ülkelerin ekonomik kalkınmaları üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Ülkeler ekonomik kalkınmalarını siyasi istikrar içinde daha hızlı ve daha kısa bir sürede gerçekleştirme imkânına sahip olabilirler. Türk halkıda bu seçimlerde istikrar dedi bunun ekonomimize yansıyışının işaretlerini de hemen gördük.

Doların yönüne etki eden unsurlardan birinin İçsel nedenler olduğu bilinir. Son dönemde Türkiye içinde, terör ve seçim arifesindeki söylevler dolayısı ile olumsuz gelişmelerin olduğu göz önüne alınsa bile seçim sonrası ağırlıklı senaryonun hükümetin oluşması yönünde beklenmesi, Türkiye’nin hem dünyadan hem içsel sebeplerden pozitif etkilenmesini sağlamıştı. Şimdi tek başına bir hükümet olması siyasi istikrar göstergesi olacaktır.

Güçlü, ne yaptığını bilen ve çevresine güven veren bir siyasi otorite, geleceğe yönelik birçok belirsizliği de ortadan kaldıracaktır.  Bununun yansımasını aslında hemen gördük demiştim dün akşam seçim sonuçlarının açıklanması ve AK Parti'nin seçimlerde tek parti olmasının ardından son dakika olarak dolarda düşüş gözlemlendi.

Cuma günü 2,90 lira seviyelerinden işlem gören dolar seçim sonrasında bu sabah 2,80 seviyelerine geldi hükümet kurulup ekonomi politikaları şekillendikçe bana göre kuru önümüzdeki zaman diliminde 2,50 seviyelerinde görmemizde muhtemeldir.

Ancak, böylesine güçlü bir siyasetin desteğinde ekonomi istikrarlı bir büyüme sağlayacaktır.
Türkiye sahip olduğu sosyal ve ekonomik potansiyeli ile dünyanın en büyük yirmi ülkesi içindedir. Sahip olduğumuz bu potansiyel, çağın gereklerine uygun olarak kullanıldığı takdirde, Türkiye çok daha üst sıralarda kendine yer bulacaktır.

Bundan sonra yapılması gereken şeffaf, Adil bir yaklaşımla ülke kalkınması için yapılması gereken yatırımların artmasını sağlamak olmalıdır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler