YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halkbank Kuzey Irak'ta devre dışı
ABD'nin Halkbank tezgâhı Kuzey Irak'ta tuttu. Erbil yönetimi, soruşturma nedeniyle Halkbank'ı petrol sevkıyatında devre dışı bırakmaya hazırlanıyor
Halkbank Kuzey Irak'ta devre dışı
28 Aralık 2013 / 11:45 Güncelleme: 28 Aralık 2013 / 17:23

17 Aralık'ta yapılan Halk Bankası'nı itibarsızlaştırmaya yönelik operasyonun Türkiye'ye faturası giderek artıyor.

Türkiye'nin, Ortadoğu'daki enerji projelerinde etkinliğinin artmasından rahatsız olan ABD ve İsrail'in kurduğu tezgah meyvelerini verdi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Türkiye üzerinden yapacağı petrol ihracatında Halkbank'ın aracılık etmesi ısrarından vazgeçti. Hesaplamalara göre Türkiye böylece yıllık 26 milyar dolarlık para akışının dışında bırakılarak 11.5 milyar dolarlık zarara uğradı.

Paralar ABD'ye

Erbil'de yayın yapan internet gazetesi Rudaw'ın haberine göre Halk Bankası soruşturması nedeniyle Kuzey Irak Yönetimi'nin Türkiye'den yana direnişi kırıldı.

Habere göre Bağdat ve Erbil yönetimleri petrol gelirlerinin Halk Bankası'yla değil, ABD'de kurulacak bir fon üzerinden ülkeye ulaşmasında anlaştı.

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Bağdat'ta bir araya geldiği Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile el sıkıştığı belirtildi. Rudaw'ın haberine göre New York'ta kurulacak Irak Kalkınma Fonu'nda toplanan petrol gelirleri daha sonra iki taraf arasında paylaştırılacak.

Neçirvan Barzani, siteye yaptığı açıklamada, "Bağdat'la bir çözüm üretmeye çalıştık. Nihai sonuç alana kadar görüşmeler devam edecek" dedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız ise tarafların henüz net bir karar almadığını ifade etti.

11:59
 // karninizin sisi indimi
Gözünüz aydın bidaha kapıma gelmeyin fetocular çocuğumun kaydını pazdrtesi doldurup finale kayıt yaptiracam...
28 Aralık 2013 11:59
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler