YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halis Toprak'a TMSF şoku!
TMSF Toprak Grubu'nun tüm şirketlerine el koydu...
Halis Toprak'a TMSF şoku!
08 Ağustos 2009 / 10:45 Güncelleme: 08 Ağustos 2009 / 00:00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak Grubuna bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, finansman ve insan kaynakları işlemlerinin aynı merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığı dikkate alınarak, Fon alacaklarının tahsili amacıyla diğer 20 şirketin de temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimlerinin Fon tarafından devir alındığını duyurdu.


Toprakbank A.Ş. eski hakim ortağı Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan protokolün hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip süreçlerinin hızlandırıldığı bildirildi.


TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, Toprakbank'ın eski hakim ortağı Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan 18 Aralık 2004 tarihli Protokol ve 6 Şubat 2008 tarihli Ek Protokolün hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip süreçlerinin hızlandırıldığı ifade edildi.


Toprak Grubu;ndan olan Fon alacaklarının tahsili için Fon Kurulu;nun 24.07.2009 tarih ve 2009/213 sayılı kararı ile, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun geçici 11. maddesine istinaden uygulanmasına devam edilen mülga 4389 sayılı Bankalar Kanununun 15.7.a maddesi ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 134. maddesi hükmü uyarınca, Toprak Grubuna dahil Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.;nin temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimleri Fon tarafından devir alındığı hatırlatıldı.
        
İKİ ŞİRKETİN DEVİR ALINMASINDAN SONRA...


Sözkonusu iki şirketin yönetim ve denetimlerinin devir alınmasından sonra yapılan çalışmalarda, tüm Grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiğinin, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse mali ve hukuki açılardan tamamen iç içe geçtiğinin görüldüğü vurgulandı.


Gruba bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, finansman ve insan kaynakları işlemlerinin aynı merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığı dikkate alınarak, Fon alacaklarının tahsili amacıyla diğer 20 şirketin de temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimlerinin Fon tarafından devir alındığı duyuruldu.


Açıklamada, TMSF Yönetim ve Denetimine Geçen Şirketler ise şöyle sıralandı:
''Toprak Oto Yedekleri Tic. A.Ş, Toprak Demirdöküm San. Tic. A.Ş, Toprak Dış Tic. A.Ş,Toprak Hava Taşımacılığı Tic. A.Ş, Toprak Kağıt Pazarlama ve Tic. A.Ş, Toprak Kağıt San. A.Ş, Toprak Seramik ve Gıda San. Tic. A.Ş, Toprak Seramik ve İnş. Malz. Paz. ve Tic. A.Ş,Toprak Sigorta Aracılık Hizm A.Ş, Toprak Temizlik Kağıdı San. Tic. A.Ş, Toprak Tüketim Malları Paz. Ve San. A.Ş, Toprak Elektrik Üretimi Otoprodüktör A.Ş, Toprak İlaç ve Kimyevi Mad. San. Tic. A.Ş, Toprak İlaç Pazarlama San. Tic. A.Ş, Toprak Kağıt Ürünleri Pazarlama ve İhracat A.Ş, Toprak Enerji San. Tic. A.Ş, Toprak Holding A.Ş, Toprak Otomotiv San. Tic. A.Ş,Toprak Madencilik Tic. ve San. A.Ş, Ayfer İnş. Malz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.''

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler