YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hak-İş'ten Bakanlar Kurulu'na 'taşeron' çağrısı
Hak-İş'ten Bakanlar Kurulu'na 'taşeron' çağrısı
12 Aralık 2015 14:16
Hak-İş Genel Başkanı Arslan, "Bakanlar Kurulu, sosyal tarafların da görüşüne başvurarak, taşeron işçilikte asıl ve yardımcı işleri acilen belirleyip yasal düzenlemeyi yapmalıdır" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Bakanlar Kurulu, sosyal tarafların da görüşüne başvurarak taşeron işçilikte asıl ve yardımcı işleri acilen belirleyip yasal düzenlemeyi yapmalıdır" dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, 64. Hükümet'in 1 yıllık eylem planını değerlendirdi.

Eylem planının olumlu yönlerinin yanında, sosyal tarafların desteğiyle geliştirilmesi gereken yönlerinin de olduğunu belirten Arslan, "Hükümetin 1 haftada yapacaklarından başlayarak 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık periyotlarla yapacaklarını sıralayıp bağlayıcı bir karar almasını olumlu buluyoruz. Bunun yanında, hükümetin kendi taahhütlerinin arkasında durmasını ve bunu da belli periyotlarla yapacağını taahhüt etmesini ülkemiz açısından önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Taşeron işçilerin kadroya alınması için "asıl iş", "yardımcı iş" alanlarının, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi gerektiğine dikkati çeken Arslan, "Bakanlar Kurulu, sosyal tarafların da görüşüne başvurarak taşeron işçilikte asıl ve yardımcı işleri acilen belirleyip yasal düzenlemeyi yapmalıdır. Çünkü, bu konuda çalışanların büyük bir beklentisi var. Bunun, hükümetin eylem planının öncelikleri arasında olması memnuniyet verici" değerlendirmesinde bulundu.

"Düzenleme, tarafların anlaşmasına bağlanmamalı"

Özel sektörde çalışanların yaklaşık yüzde 85'inin kıdem tazminatlarını alamadığını belirten Arslan, bunun çalışma hayatının önemli bir sorunu olduğunu ifade etti.

Arslan, kıdem tazminatıyla ilgili yeni sisteme ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, "Mevcut sistem sorunlu. Bu nedenle herkesin kıdem tazminatını alabileceği bir modeli oluşturmamız gerekiyor. Adına 'fon' diyebiliriz, 'sandık' diyebiliriz, başka bir şey diyebiliriz. Özel sektörde işçilerin büyük bir bölümü kıdem tazminatı alamıyorsa, bu ülkenin yöneticileri ve sendikaları buna duyarsız kalamaz. Bu sorunu çözecek adımları mutlaka atmalıyız" dedi.

"Bazı işverenler aba altından sopa gösteriyor"

Asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilecek olmasının önemli ancak yeterli olmadığını öne süren Arslan, bazı işverenlerin asgari ücretteki bu artışı kabullenemediğini gördüklerini söyledi.

Kimi işverenlerin artan maliyetler nedeniyle işçi çıkartma tehdidinde dahi bulunduğuna dikkati çeken Arslan, "Maalesef bazı işverenlerimiz, bazı işveren örgütlerimiz asgari ücretin bu şekilde yükselmesinin getireceği zorluklardan bahsedip adeta aba altıdan sopa gösteriyor. Bu tutumlara prim verilmeden, kayıt dışı istihdamı artırmamak ve işçi çıkarmaları engellemek için asgari ücrette işverenlerin bazı talepleri dikkate alınabilir" diye konuştu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler