YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güvenli liman altın, güvenli alımlardan destek buluyor
Güvenli liman altın, güvenli alımlardan destek buluyor
11 Ocak 2016 07:14
Çin ekonomisi hakkında artan endişeler yatırımcıları "güvenli liman" olan altına yöneltiyor. Altın, 2016'nın ikinci haftasına da iyi başladı

Yatıcımcıların Çin ekonomisinin daha da yavaşlayacağına ilişkin endişeyle hisse senetlerini elden çıkarıp güvenli liman talebiyle altına yönelmesinin ardından altın fiyatları iki ayın en yüksek seviyesine doğru hareketlendi.

TSİ 06:45 itibariyle spot altın yüzde 0,3 yükselişle ons başına bin 104 dolardan işlem görüyor. Bin 113 dolar seviyesiyle 4 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyeyi gören altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha hızlı artış göstermesiyle haftayı düşüşle kapatmıştı.

Altın, geçen hafta, Çin'in görünümüne ilişkin artan endişeler, hisse senetlerindeki sert satışlar ve Orta Doğu ve Kuzey Kore'de artan jeopolitik gerginliklerin riskten kaçınmaya yönelik işlemleri artırması sonucu, Ağustos ayından bu yana en güçlü artışını gerçekleştirdi.

Sydney'de Australian Bullion Traderı Jordan Eliseo, Bloomberg'e yaptığı açıklamada "Altın, hisse senetlerindeki zayıflığın güvenli liman talebini desteklemesi sonucu 2016 yılına harika bir başlangıç yaptı. Güçlü ABD istihdam verisine rağmen, altının 1,100 dolar seviyesinin üzerinde tutunabilmesi gücünün bir işareti. Kısa pozisyonların kapatılması, önünümüzdeki birkaç gün boyunca bu ralliyi daha da yukarı taşıyabilir" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler