YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güler'in yeni hedefi güneş enerjisi
Güler'in yeni hedefi güneş enerjisi
Güler'in yeni hedefi güneş enerjisi
10 Kasım 2007 / 10:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji sektörünün yakın gelecekte çok önemli bir yer tutacağını belirterek, ''Enerji üretimi konusunda yeni hedef, güneştir. Güneşle ilgili projeler başlatmamız lazım'' dedi. Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneğince (ASİAD) Ankara HiltonSA Otel'de düzenlenen, "Türkiye, enerjide önemli bir geçiş koridoru olmayı sürdürüyor mu" konulu konferansta konuşan Bakan Güler, hükümet olarak enerji sektörü için yaptıkları ve yapacakları projeler konusunda bilgi verdi. Hazırladıkları projelerle Türkiye'yi sadece petrol ve doğalgaz ile değil, elektrikte de Avrupa ile birleştireceklerini ifade eden Güler,bununla ilgili elektrik altyapısını yeniden düzenlemeye başladıklarını söyledi. Güler, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz ülkesi olmadığı halde dünya enerji denkleminde çok önemli bir noktaya geldiğini, bölgede Türkiye'siz bir enerji denkleminin kurulamayacağını kaydetti.

Türkiye'yi enerji bağımlılığından kurtarmak için yeni kaynaklara ağırlık veren bir politika oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Güler, "Eskiden (su akar Türk bakar) deniyordu. Dereler boşa akıyordu. Şimdi oralara küçük tribünleri koyarak, elektrik elde etmek mümkün olacak" diye konuştu. Güler, Türkiye'nin büyük bir rüzgar potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bunların elektrik üretiminde kulanılması gerektiğinin altını çizdi.

Derelerden elektrik elde edilmesinde kullanılan su tribünlerinin de başlı başına bir yatırım konusu olduğunu vurgulayan Güler, "Nereden bakarsanız bakın rüzgarda en az 10 milyar dolarlık, suda da 20 milyardolarlık bir piyasa var" dedi. Enerji sektörünün yakın gelecekte çok önemli bir yer tutacağına dikkati çeken Güler, işadamlarına rüzgar ve güneş sektörüne ilgi duymalarını ve yatırım yapmalarını tavsiye etti. "Enerji üretimi konusunda yeni hedef, güneştir. Güneşle ilgili projeler başlatmamız lazım" diyen Bakan Güler, "Sadece su ısıtmak için değil, aynı zamanda güneşi, elektrik enerjisi üretmekte ve hatta tuhafınıza gidecek, soğutmada da kullanabiliriz" dedi. Bu sektörün yeni olduğunun altını çizen Güler, yakın gelecekte binaların üzerindeki kiremetlerin güneş pilleriyle yer değiştireceğini sözlerine ekledi.

Güler, Enerji Verimliliği Yasası çıkardıklarını, bu yasayla yalıtım konusunun da çok cazip bir sektör olacağını sözlerine ekledi.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler