YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güler Sabancı, Davos'ta iş dünyasına seslendi
Güler Sabancı, Davos'ta iş dünyasına seslendi
20 Ocak 2016 17:27
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Her ne kadar kısa vadeye zorlama olsa da bugünün performansından vazgeçmeden daha uzun vadeli bakmayı unutmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Sabancı Holding'ten yapılan açıklamaya göre, Güler Sabancı, Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantıları kapsamında, "Uzun Dönemli Zorunluluklar" başlıklı panele konuşmacı olarak katıldı.

Sabancı, panelde ekonomik belirsizliklerin yönetimleri çok fazla kısa vadeli kararlar almaya zorladığının, araştırmalara göre halka açık üç şirketten birinin beş yıl içinde kapandığının altını çizerek, yönetişim modellerinin gözden geçirilmesinin, ölçüm ve stratejik planlamanın uzun vadede yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

Şirketlerin uzun vadede ayakta kalabilmesi için kritik başarı faktörlerinde uzun vadeye yer verilmesinin önemine vurgu yapan Sabancı şunları kaydetti:

"Her ne kadar kısa vadeye zorlama olsa da, bugünün performansından vazgeçmeden daha uzun vadeli bakmayı unutmamalıyız. Aile kontrolü ve sahiplik kültürü uzun vadeli bakışını destekliyor. Yönetişimde ortak ve çabuk karar alabilmek artık teknolojiyle mümkün. 

Boston Consulting Group tarafından yakın dönemde yapılan araştırma gösteriyor ki, 5 yıl içinde halka açık şirketlerin kapanma oranları oldukça yüksek.

Halka açık 3 şirketten 1'i kapanıyor. Bizim Sabancı'da yaptığımız hissedarlar ile yönetim ekibi arasındaki mesafeyi iyi belirlemek. Bu mesafenin yakın olmasına çabalıyoruz. Bunun başarıya ulaşması öncelikle çok esnek ve çevik bir yönetim sistemi gerektiriyor.

İkinci önemli konu ise, Kritik Başarı Göstergeleri. Yönetimin onları uzun dönem yönlendirecek, uzun vadeli düşünmeye zorlayacak Kritik Başarı Göstergeleri’ne (KPI) ihtiyaç var. Sabancı'da olan üçüncü konu ise uzun dönemli stratejik planlama döngümüz.

Şirketlerimizin yönetim ekiplerini, bundan on yıl sonrasına odaklanmaya teşvik ediyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik olanaklarla farklı senaryolara bakmak daha kolay. Ayrıca beş yıllık planlar çalışılıyor. Bunlar da yön gösterici oluyor."

Güler Sabancı, planlar ve spontan durumlar arasında bir denge olması gerektiğini ifade ederek, duruma göre davranabilecek beceriye sahip bir yönetim takımı bulunması gerektiğini aktardı.

Bunu, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede kazandıkları tecrübelerden öğrendiklerini kaydeden Sabancı, şöyle devam etti:

"Zaman zaman türbülanslar olabilir. Tabi ki bunları dikkate almalı, düşünmeli ve izlemelisiniz ancak bunun her gününüzü etkilemesine izin vermemelisiniz. Proaktif olmalısınız. Her ne kadar kısa vadeye zorlama olsa da bugünün performansından vazgeçmeden daha uzun vadeli bakmayı unutmamalıyız.

Araştırmalar, kadının üst yönetimde daha çok söz sahibi olduğu şirketlerin uzun vadeli bakış açısında daha başarılı olduğunu gösterdi."


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler