YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
GTS'yi inceleyin muafiyetten yararlanın
GTS'yi inceleyin muafiyetten yararlanın
23 Mart 2013 12:34
Bakan Çağlayan ihracatçılara, ''Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'ni inceleyin, ABD'nin gümrükten muafiyet uygulamasından faydalanın'' çağrısında bulundu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı açıklamada, ABD'nin 1976 yılından bu yana, ABD pazarına gümrük vergisiz giriş imkanı tanıyan ''Genelleştirilmiş Tercihler Sistemini'' uyguladığına dikkati çekti.

Çağlayan, GTS uygulamasından yararlanan ABD'li ithalatçıların, Türkiye menşeli malları daha ucuza ithal ettiğini, bunun aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yararlanıcı ülke ihracatçısına, özellikle söz konusu sistemden yararlanamayan rakipleri karşısında rekabet üstünlüğü kazandırdığını belirtti.

Türk ihracatçılara, ''Bu sistemi iyi inceleyin, ihracatta gümrükten muaf ya da indirimli oranlar uygulamasından faydalanın'' çağrısında bulunan Çağlayan, ihracatçıların önünü açmak için Ekonomi Bakanlığı olarak var güçleriyle çalıştıklarını ve ihracatı arttırmak için adeta ''sinekten yağ'' çıkardıklarını ifade etti.

GTS sistemi nasıl işliyor?

Bir ürünün ABD gümrük tarife cetvelinde GTS'ye tabi olduğunu anlayabilmek için ABD gümrük tarife cetvelinin ''Özel/Special'' sütunundaki işaretlere bakılması gerekiyor. Buna göre söz konusu sütunda (A) işareti varsa bu o üründe, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden yapılan ithalat için GTS uygulandığı anlamına geliyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler