YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözler İGDAŞ'a çevrildi
Boğaziçi ve Gediz elektrikten sonra Başkent Gaz'ın özelleştirilmesinin ardından gözler İGDAŞ'a çevrildi. Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yıl içerisinde ihaleyi gerçekleştireceklerini söyledi.
Gözler İGDAŞ'a çevrildi
18 Ağustos 2010 / 08:24 Güncelleme: 18 Ağustos 2010 / 08:32

Elektrik dağıtım bölgelerinin çoğunun ve Başkent Gaz'ın özelleştirilmesi sonrasında gözler İGDAŞ'a çevrildi. Kadir Topbaş, bu yıl içerisinde ihaleyi gerçekleştirmeyi umduklarını söyledi

Elektrik dağıtımda son üç bölge hariç özelleştirme süreci tamamlandı. Önceki gün Başkent Doğalgaz'ın yüzde 80 hissesinin satışı da gerçekleşti ve ihaleyi 1.2 milyar dolarla MMEKA kazandı. Gözler şimdi enerjide Türkiye'nin en büyük ihalesi olması beklenen İGDAŞ'a çevrildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ özelleştirmesinde son noktaya gelindiğini belirterek, "Yöntem üzerinde çalışıyoruz. Bu yıl ihaleye çıkarız" dedi.

3 MİLYARLA ÜÇÜNCÜ BÜYÜK DEVİR

4.2 milyon abone ve 4 milyar metreküplük doğalgaz tüketimi ile Başkent Gaz'ın iki katı büyüklüğündeki İGDAŞ için gelecek fiyat tekliflerinin 3 milyar doların üzerinde olacağı belirtiliyor. Geçen hafta Boğaziçi Elektrik'in özelleştirme ihalesinde 3 milyar dolarlık teklifte bulunulmuştu. Bu rakam Türk Telekom ve Tüpraş'ın ardından üçüncü en yüksek rakama tekabül ediyor. İGDAŞ özelleştirmesi için dev firmaların adı geçiyor. Başkent Gaz'ın aksine bu ihaleye yaban- cıların da ilgi göstermesi bekleniyor. Fransız Gaz De France ve Rus Gazprom bu şirketlerin başında geliyor.

Özelleştirmeler elektriğe kapıldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı son kalan 3 elektrik dağıtım bölgesinde ilana çıktı. İlana göre, Akdeniz, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar Elektrik Dağıtım Bölgeleri blok satış yöntemiyle özelleştirilecek. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler